Jak spać to w łóżku kontynentalnym!

Łóżko kontynentalne jest najczęściej kojarzone z wakacyjnymi pobytami w ekskluzywnych kurortach. Jest też synonimem błogiego odpoczynku. Ma długą historię, która rozpoczęła się w XIX wieku, w skandynawskich i amerykańskich sypialniach. Dzisiaj to jeden z najmodniejszych wnętrzarskich trendów, również w Polsce.
Dlaczego warto przenieść komfort snu z hotelowego pokoju do zacisza własnej sypialni? Na co zwrócić uwagę wybierając łóżko kontynentalne.

Komfort spania
W ciągu ostatnich lat sposób myślenia o sztuce odpoczywania znacznie się zmienił – filozofia slow life sprawiła, że zaczęliśmy przywiązywać większa wagę do jakości snu i codziennej regeneracji.Być może właśnie dlatego popularność łóżek kontynentalnych stale rośnie. Początek ich historii sięga jednak XIX wieku, kiedy to w Ameryce zaczęto tworzyć łóżka, które miały utrzymać materac w „bezpiecznej” odległości od mało higienicznej podłogi. Równie szybko pojawiły się w Skandynawii. Ich nazwa nawiązuje do mieszczańskich, europejskich aranżacji wnętrz, w których wykorzystywano duże, przeważnie drewniane meble.

Oryginalne łóżko kontynentalne
Aby we własnej sypialni poczuć się jak w luksusowym hotelu, warto wybrać właśnie łóżko kontynentalne. – Na rynku można trafić na wiele łóżek, które jedynie przypominają modele kontynentalne. Dlatego wybierając sławne, „amerykańskie” łóżko do swojej sypialni, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim o sprawdzeniu, czy mebelskłada się z odpowiedniej liczby warstw. Ocena ilości warstw jedynie po wysokości łóżka może być myląca – od spodu mamy niekiedy do czynienia z wysoką, twardą podstawą. Tymczasem oryginalne posłanie kontynentalne to konstrukcja złożona z trzech warstw. Jeden z poziomów łóżka rzeczywiście stanowi drewniana skrzynia. Jednak, co charakterystyczne dla prawdziwej konstrukcji kontynentalnej, w jej wnętrzu powinien znajdować się materac sprężynowy, który łączy się z kolejnymi warstwami łóżka, tworząc autentyczne i komfortowe posłanie kontynentalne – wyjaśnia Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo, producenta materacy i łóżek tapicerowanych.

Trzy poziomy, poza wygodą, mają zapewnić efektowną amortyzację i oparcie dla kręgosłupa. Pierwszą, najniższą warstwę, którą stanowi zazwyczaj materac bonellowy trwale złączony z drewnianą ramą,uzupełnia druga, tzw. materac właściwy. W tej roli najczęściej występuje materac posiadający tzw. sprężyny kieszeniowe.Ostatni, najwyższy poziom łóżka to nakładka, stanowiąca uwieńczenie i decydująca o ostatecznym komforcie łóżka.

Dopasowanie łóżka kontynentalnego
To, na jaki model posłania się zdecydujemy zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Zaczynając od rozmiaru – łóżka kontynentalne dostępne są w wersji dla jednej i dla dwóch osób. Ze względu na to, że są to meble, które świetnie wpisują się w przestronne wnętrza, warto przed zakupem dokładnie przemyśleć, jaką przestrzeń sypialni chcemy przeznaczyć na łóżko.Kolejną kwestią jest wybór poszczególnych warstw łóżka. – Na rynku istnieje wiele wariantów wykonania łóżka kontynentalnego. Producenci mogą do niego dobierać bardzo różne elementy.

Z pewnością uniwersalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie materaca kieszeniowego. Jeszcze lepiej, jeśli dodatkowo posiada on tzw. 7 stref twardości to będzie pomocne dla wszystkich, którzy po całym dniu potrzebują solidnej regeneracji i cenią sobie wyjątkowy komfort snu. Niezależnie działające sprężyny zapewniają idealne dopasowanie materaca do kształtów ciała. Dzięki temu kręgosłup otrzymuje wielopunktowe podparcie, a my możemy budzić się bez bólu pleców, w pełni zrelaksowani – mówi ekspert Comforteo.
Ważna jest również wysokość łóżka, na którą wpływ ma oczywiście wybór wariantu posłania na nóżkach lub opierającego się na własnej podstawie. Warto pamiętać, że im wyższe łóżko, tym bardziej będzie ono komfortowe dla osób starszych.

Nie bez znaczenia jest również wykończenie łóżka, które z całą pewnością można dopasować do każdego wnętrza – od oszczędnego minimalizmu, po wysmakowany francuski przepych. Poza przemyślaną, ergonomiczną konstrukcją, fantazyjne kształty i designerski charakter łóżek kontynentalnych sprawią, że w swojej sypialni można się czuć jak w wytwornych apartamentach najlepszych hoteli na świecie.
Anna Rogoźnicka