O chlebie żytnim warto wiedzieć więcej…

Na rynku są dostępne dwa rodzaje mąki żytniej: mąka żytnia jasna typ 720 oraz mąka żytnia razowa typ 2000. Pierwsza powstaje z przemielonych ziaren, odsiewa się z niej także otręby i dlatego ma niską zawartość błonnika. Z niej powstaje jaśniejszy chleb, lżej strawny od chleba z mąki żytniej razowej – informuje Lucyna Michalak-Klimczak, dietetyk.
Na mapie Wrocławia jest piekarnia oferująca m.in. wypieki z mąki żytniej, w tym chleb nagrodzony certyfikatem Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”. Uznanie specjalistów z branży spożywczej zdobył Chleb żytni 100% z udziałem mąki żytniej 2000 53% ze słonecznikiem i czarnuszką. Wypiek otrzymał nie tylko znak „Doceń polskie”, ale także tytuł TOP PRODUKT.

W przypadku mąki żytniej razowej typ 2000 – mamy do czynienia z jednym przemiałem ziarna, a otręby nie są odsiewane, stąd wszystkie składniki zawarte w zbożu pozostają w mące. Taka mąka jest pełna wartości odżywczych i błonnika, a wypiekany z niej chleb jest zalecany zwłaszcza osobom z nadwagą, otyłością oraz chorym na cukrzycę. Po taki wypiek nie powinny natomiast osoby z wrzodami żołądka, konsumenci po resekcji jelit, czy chorzy na zapalenie trzustki. Nie jest on polecany osobom uskarżającym się na ogólne problemy z układem pokarmowym, w takie sytuacji zalecana jest bowiem dieta niskoresztkowa (uboga w błonnik) – dopowiada L. Michalak-Klimczak.

Dietetyk z Pochlebnej zwraca przy tym uwagę, że najlepiej jest, gdy chleb z mąki żytniej razowej powstaje na zakwasie. Jak podkreśla, bakterie kwasu mlekowego oraz dzikie drożdże obecne w chlebie zakwasowym ułatwiają proces trawienia chleba żytniego.

– Pieczywo żytnie (podobnie jak i pszenne) jest odpowiednie do komponowania kanapek, grzanek, czy tostów. Ważne jest jednak, aby spożywać taki chleb z tłuszczem (masłem, pastą, oliwą lub awokado), dzięki czemu nie drażni ścian żołądka ani jelit – podkreśla dietetyk.
W tym kontekście warto zadbać, aby między posiłkami przygotowanymi w oparciu o żytnie pieczywo razowe zachować odpowiednią przerwę. Potrzeba około 3-4 godzin, aby pokarm się strawił. Kolację powinniśmy spożywać nie później niż 2 godziny przed snem.
Przepisy:
Krem z pieczonego kalafiora z grzankami z czarnuszką
Tost francuski z grillowanym kozim serem, truskawkami i miodem
Tosty z chleba żytniego z pieczarką brunatną, serem i ketchupem
Aneta Dulba