Nowoczesne urządzenia rehabilitacyjne a kosmiczne technologie

W Centrum Origin w Otwocku, amerykańska firma Motorika USA Inc., która specjalizuje się w technologii rehabilitacyjnych urządzeń robotycznych, zainstalowała platformę do reedukacji narządów ruchu, z modułem wirtualnej rzeczywistości.
W przyszłości nie tylko w Otwocku, ale i w całej w Polsce, będziemy mogli z nich korzystać.

Urządzenie ReoAmbulator™
Terapeuci będą mogli programować ćwiczenia na indywidualne potrzeby pacjenta. Jest ono przeznaczone do rehabilitacji zdrowotnej narządów ruchu dla osób cierpiących na zaburzenia i schorzenia neurologiczne, takie jak udary mózgu, uszkodzenia rdzenia mózgowego, urazy mózgu, porażenie mózgu, a także dolegliwości ortopedyczne i pooperacyjne. Prace nad takimi urządzeniami zaczęli kilkadziesiąt lat temu specjaliści techniki kosmicznej, gdy po pierwszych długotrwałych załogowych lotach orbitalnych okazało się, że ludzki organizm traci tkankę mięśniową z powodu bezruchu i braku ciążenia podczas lotu kosmicznego trwającego dłużej niż 10 dni.

W amerykańskiej stacji kosmicznej Skylab użytkowanej w latach 1973 – 1974 astronauci ćwiczyli na ruchomej bieżni, aby zachowywać sprawność fizyczną, a potem kolejne konstrukcje doskonalono dla potrzeb Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która już od 20 lat okrąża Ziemię. Na jej pokładzie działają podobne stanowiska do ćwiczeń ruchowych dla astronautów. Z tą tylko różnicą, że pasy podtrzymujące ćwiczącego są w wersji ziemskiej podwieszone u góry i podtrzymują pacjenta, a w wersji kosmicznej takie pasy są zamocowane pod bieżnią. Od dołu przytrzymują, dociskają astronautę do bieżni, aby nie uleciał pod sufit – z powodu braku ciążenia w stanie nieważkości w locie kosmicznym.

Te doświadczenia techniki kosmicznej zostały przeniesione na potrzeby pacjentów wymagających rehabilitacji narządów ruchu. Także sportowcy wyczynowi przechodzą treningi i badania wydolnościowe na podobnych stanowiskach. – Na tym urządzeniu ćwiczą pacjenci po wypadkach oraz z niedowładem kończyn – wyjaśnia dr Rafał Trąbka, dyrektor Oddziału Rehabilitacji Centrum Origin Otwock. – Komputerowe oprogramowanie pozwala nam precyzyjnie dobrać obciążenia, tempo ćwiczeń, a obraz rzutowany na monitorze poprawia orientację ruchowo-przestrzenną pacjenta, narzuca wymagane tempo ćwiczenia.

Motorika USA Inc., będąca częścią holdingu Hobart Group jest wiodącym producentem robotycznego sprzętu rehabilitacyjnego na świecie. Naczelną misją firmy jest przywrócenie pacjentom ortopedycznym i neurologicznym możliwości samodzielnego, bezpiecznego poruszania się, odzyskania samodzielności i prowadzenia aktywnego trybu życia. Motorika może się poszczycić trzydziestoma patentami i zgłoszeniami patentowymi, w tym opracowaniem dwóch sztandarowych platform rehabilitacji robotycznej: ReoGo™- urządzenia przeznaczonego do rehabilitacji kończyn górnych oraz ReoAmbulator™ – wykorzystywanego przy rehabilitacji kończyn dolnych.

Z urządzeń firmy Motorika skorzystało dotychczas ponad milion pacjentów na całym świecie. Jej produkty są dostępne w 33 krajach, w tym USA, Europie i Chinach. Więcej informacji na temat firmy można znaleźć na stronie www.motorika.com Natomiast holding Hobart Group zajmuje się rozwojem i komercjalizacją technologii medycznych w sektorach medycznych poszukujących najbardziej zaawansowanych, nowatorskich rozwiązań. Wciąż rosnące portfolio korporacji jest odbiciem głównych jej zainteresowań, obejmujących zagadnienia dotyczące kardiologii, cukrzycy, neurologii oraz rehabilitacji. Firmy zrzeszone pod marką Hobart Group zatrudniają łącznie ponad 150 naukowców, inżynierów, specjalistów ds. regulacji prawnych i rynków zagranicznych na 4 kontynentach. Więcej informacji na temat firmy można znaleźć na stronie www.hobart-group.com

– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z możliwości współpracy z Origin Polska – podkreśla Din Hadass, członek zarządu Motorika USA Inc. – Z optymizmem patrzymy na możliwość wprowadzenia do Polski najnowocześniejszego urządzenia do rehabilitacji chodu, które pomoże wielu pacjentom w Polsce odzyskać samodzielność, niezależność i dobre samopoczucie.

Plan współpracy przewiduje wyposażenie w urządzenia firmy Motorika dwudziestu planowanych centrów rehabilitacji Origin Polska. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych 10 lat. Origin Polska staje się liderem na polskim rynku rehabilitacji neurologicznej. – Zakup do Centrum Rehabilitacji Origin w Otwocku innowacyjnego urządzenia ReoAmbulator™ firmy Motorika USA Inc. pomoże nam w osiągnieciu tego celu – dodaje Krzysztof (Kristof) Jacunski, współzałożyciel i dyrektor zarządzający firmy Origin Polska, stale podróżujący między Kanadą a Polską.

Origin Polska została założona w 2013 przez Neila Prashada i Krzysztofa Jacunskiego w celu zapewnienia nowoczesnej rehabilitacji neurologicznej i ortopedycznej pacjentom ze wszystkich grup wiekowych oraz organizowania sieci obiektów senioralnych, poprawiających warunki i jakość życia osób starszych. Aby zrealizować tę wizję, Origin Polska projektuje swoje obiekty opierając się na wytycznych architektury terapeutycznej, szkoli personel spełniający najwyższe standardy oraz wyposaża swoje obiekty w najbardziej innowacyjny, supernowoczesny sprzęt rehabilitacyjny i terapeutyczny.

Neil Prashad, twórca marki Origin, ma ponad 30-letnie doświadczenie w branży opieki medycznej. Zarówno on, jak i zespół jego pracowników w Kanadzie wspierają Origin Polska w działaniach zmierzających do stania się liderem w sektorze usług rehabilitacyjnych i senioralnych na rynku polskim.

Więcej informacji na temat firmy można znaleźć na stronie www.originpolska.com
MJ