Jaki kolor ścian dobrać do drewnianych mebli?

Od lat drewniane meble i dodatki cieszą się niesłabnącą popularnością. Nadają pomieszczeniom wyjątkową przytulność. Traktowane z należytą troską są niezwykle trwałe. Świetnie wpisują się w style architektoniczne, w zależności od wybarwienia i wybranej formy. Potrzebują odpowiedniego tła. Jaki zatem kolor ścian wybrać, żeby najlepiej wyeksponować piękno mebli?
Ile ludzi, tyle gustów, każdy urządza dom inaczej. Wspólne może być tylko zamiłowanie do drewnianych mebli, bo one mają swój urok. Warto oprzeć na nich aranżację wnętrza, tylko jakie rozwiązania zastosować- klasyczne, nowoczesne; naturalne, bielone czy może wenge? Nasz wybór powinien dobrze komponować się z otoczeniem, a szczególnie kolorystyką ścian.

Trzy proste patenty na idealne tło dla drewnianego wyposażenia.

Natura w modzie
Drewniane meble o naturalnym wybarwieniu najlepiej wyglądają w jasnych wnętrzach, gdzie wysuwają się na pierwszy plan. W mieszkaniach, w których króluje styl klasyczny sprawdzi się przede wszystkim ponadczasowe wymalowanie ścian w odcieniach bieli, beżu czy piaskowej żółci – takie kolory znajdziemy np. w palecie farby Śnieżka Plamoodporna, która oprócz szerokiej kolorystyki, charakteryzuje się wysoką odpornością na ścieranie i szorowanie na mokro. Warto zwieńczyć je wówczas sztukateriami przy suficie – a osiągniemy wspaniały efekt dość niskim kosztem. Duże znaczenie ma również dobór stylowych dodatków, np. w postaci posągowych lamp na mosiężnej podstawie. Tam, gdzie panuje zaś nowoczesny minimalistyczny wystrój, opłaca się postawić na rozbielone szarości, szalenie modne już od kilku sezonów. Takie niekonwencjonalne zestawienie ciepłej kolorystyki wyposażenia z zimną tonacją farby da z pewnością spektakularny efekt. W tym wypadku można pokusić się o meble, w których drewno zostało zgrabnie wykończone szkłem bądź metalem. W pokojach dziecięcych postawmy z kolei na pastele.

Biało nie znaczny nudno
Ciekawym tłem dla bielonych mebli, które z upodobaniem są wykorzystywane w stylistyce skandynawskiej czy rustykalnej, będzie czerwona cegła na jednej ze ścian – zwłaszcza w salonie, w części telewizyjnej –i wymalowanie pozostałych w tonacji off-white. Trzeba pamiętać wówczas o efektownym oświetleniu, to może być dla przykładu żyrandol z żarówkami przypominającymi świece. Drewno wymalowane na biało doskonałe łączy się też z jego wersją „surową”, np. białe nogi stołu i naturalnie drewniany blat. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby skorzystać w swoim M z takiego lubianego przez wiele osób połączenia – jest ono często spotykane zwłaszcza w kuchniach. Nowoczesny efekt wystroju wnętrz uzyskamy zaś, stawiając na wyrazisty kontrast – białe wyposażenie wyeksponujmy na ciemnym tle, np. malując jedną ze ścian na turkus  „Stanowcza” ze Śnieżki Plamoodpornej czy grafit – „Stylowa” z tej samej palety barw. W pokoju dziecięcym białe meble będą wyglądać interesująco chociażby w zestawieniu z bajkową, pastelową tapetą.

Ciemne barwy w roli głównej
Ciekawym połączeniem dla mebli o ciemnym wybarwieniu są ściany w kolorze wina, np. „Przebojowa” ze Śnieżki Plamoodpornej. To dość wyrafinowany pomysł do wykorzystania w dużych, dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach. Taki aranż potrzebuje subtelnego rozświetlenia, np. przy pomocy złotych dodatków. Dobrze komponować będą się tu również wszelkie pudrowo-różowe akcesoria. To propozycja dla prawdziwych indywidualistów. Osoby o spokojnym typie usposobienia mogą zainteresować się z kolei wyposażeniem wyeksponowanym na miodowym bądź karmelowym tle. Takie ciepłe wymalowanie ścian nada naszemu M przytulności, tak pożądanej w długie, zimowe wieczory. Jeśli zaś lubujemy się w klasycznych meblach w klimacie barokowym, postawmy na farbę w tonacji kawy z mlekiem.

Drewniane meble są piękne, trwałe, przyjazne dla alergików i co najważniejsze – długowieczne – mogą służyć nawet kilku pokoleniom. Gdy blask takiego wyposażenia przygasa, możemy z łatwością odmienić jego wygląd, a wraz z nim kolor ścian, aby razem tworzyły zgrabny duet. Wybierając kolor wymarzonej farby, nie zapominajmy jednak o jej właściwościach. Piękna barwa powinna być bowiem trwała i plamoodporna.
Melania Wojas