„Dworzysko” Rzeszów czeka na Przedsiębiorców

Dwie firmy już działające na terenie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”, powiększają swój teren inwestycyjny i kupiły kolejne działki budowlane. To oznacza, że Park cieszy się coraz większym zainteresowaniem firm, które dostrzegają korzystne warunki do inwestowania.
Swoje działki powiększyły: spółka „Efekt Plus” za prawie 2,5 mln zł dokupiła teren o powierzchni 1,3 ha i jest obecnie właścicielem obszaru o powierzchni ponad 4 hektary i MasterProfi za ok. 880 tys. zł, dokupiła 500 arów i zarządza terenem o powierzchni ok. 1 hektara.

Kolejne inwestycje spółek to kolejny dowód na to, że „Dworzyskiem” zarządzanym przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie jest zainteresowanych coraz więcej przedsiębiorców, co nie jest dziełem przypadku.

Już na etapie planowania wiedzieliśmy, że nowoczesne firmy, które tutaj powstaną, będą swoistego rodzaju lokomotywą rozwoju całego regionu. Dlatego cały teren uzbroiliśmy, wybudowaliśmy 15 kilometrów dróg i chodników, nie zapomnieliśmy o ścieżkach rowerowych. To teraz procentuje. Wspominam o tym również dlatego, że ten niepodważalny sukces powiatu niektórzy próbują dziś przypisać sobie mimo, że nie mają do tego żadnego prawa – mówi Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski.

Innowacyjne przedsiębiorstwa
Przykładem „lokomotywy rozwoju naszego regionu” jest wspomniany „Efekt Plus”, lider na rynku europejskim w produkcji folii stretch, w „Dworzysku” buduje zakład produkcyjny o powierzchni ok. 7000 m kw.. Docelowo przedsiębiorstwo zaplanowało zainstalowanie 4 linii produkcyjnych. Dzięki temu, zatrudni dodatkowo 20 osób, obecnie pracuje 136 pracowników. Wartość planowanej inwestycji – 41 mln zł. Natomiast drugie przedsiębiorstwo –  „MasterProfi” zainwestuje w „Dworzysku” prawie 10 mln zł w produkcję odkurzaczy dla dużych, profesjonalnych firm sprzątających, hoteli, szkół i szpitali. Urządzenia trafiają obecnie m.in. na rynek australijski, niemiecki i szwedzki. Docelowo, w laboratorium oraz hali magazynowo – produkcyjnej, zatrudnionych zostanie 25 specjalistów.

Tego rodzaju firmy mają szczególnie ważne znaczenie dla rozwoju lokalnej gospodarki – mówi Waldemar Pijar, sekretarz Starostwa Powiatowego, główny koordynator projektu PNT „Rzeszów – Dworzysko”. Na terenie „Dworzyska” inwestują bowiem przede wszystkim te firmy, które mają dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry i odpowiedniego zaplecza naukowego oraz mają możliwości wdrażania nowatorskich rozwiązań.
Innowacyjne technologie

Nowatorskie pomysły
Spółka „Efekt Plus” zainstalowała największą na świecie linię technologiczną do produkcji folii stretch, na której produkowany jest nowy produkt Efekt Stretch+ chroniony międzynarodowym znakiem patentowym. Firma zamierza teraz uruchomić produkcję innych produktów z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, które będą wynikiem kolejnych prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przy współudziale jednostek naukowo-rozwojowych oraz laboratoriów światowych koncernów.

MasterProfi dysponuje doświadczonym zespołem osób posiadających wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu projektami związanymi z wdrażaniem nowych produktów, w tym finansowanych za środków UE. Obecnie planowane jest powstanie nowoczesnego Centrum Badawczo-Rozwojowego. W ramach tego przedsięwzięcia, firma zamierza skonstruować trzy nowe typy odkurzaczy z profesjonalnym systemem filtracji.
Piotr Wróbel