Dzieła sztuki współczesnej w sieci – aukcje, targi

Z każdym rokiem przybywa osób zainteresowanych sztuką, tak wynika z badania SW Research dla Allegro. Jedna z czterech przebadanych osób ma w swoim domu dzieło współczesnego artysty, a 69% z nich zakupiło je przez internet. Platformy internetowe są alternatywą dla tradycyjnych aukcji, bo ponad połowa ofert w kategorii – Sztuka, to licytacje.
Na Allegro już od dwóch lat działa Strefa kolekcjonera. Można w niej znaleźć duży wybór dzieł sztuki, wystawianych przez renomowane galerie,

domy aukcyjne i antykwariaty. Zakupy można sfinalizować szybko, wygodnie i bezpiecznie. Do sieci przeniosła się też kolejna edycja Targów Sztuki Dostępnej, które nie mogły się odbyć w tradycyjny sposób, ze względu na pandemię. Plusem jest to, że każdy ma dostęp do dzieł sztuki współczesnej, nawet na smartfonie. Artyści dzięki temu mogą dotrzeć do kilkunastomilionowej grupy potencjalnych klientów.

Inwestowanie w dzieła sztuki

W Polsce przybywa inwestorów w dzieła sztuki współczesnej. Widać to zwłaszcza po dużym zainteresowaniu wydarzeniami targowymi i licytacjami online. Czy lokowanie kapitału w sztukę to efekt pandemii czy stały trend? Jak wynika z badania SW Research, większość osób (74,5%) kupuje dzieła sztuki ze względów estetycznych, traktując je jako element dekoracyjny swojego mieszkania lub domu. Budowanie kolekcji czy inwestycja w odpowiedziach respondentów zajmują dalsze miejsca. Stąd też może wynikać maksymalna kwota 1 000 zł, jakie na zakup dzieł sztuki przeznaczają w ciągu roku Polacy. Nie brakuje też i takich, którzy są gotowi zapłacić dużo wyższe kwoty – w tym roku najdroższy wylicytowany na Allegro obraz “Natchnienie” Tomasza Sętowskiego osiągnął cenę 34 200 zł.

Internet – miejsce dla wielbicieli sztuki

Jest znakomitym miejscem zarówno dla kolekcjonerów dzieł znanych artystów, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką. Ponad połowa ofert na naszej platformie to licytacje, które zapewniają

emocje znane z domów aukcyjnych. Z tym wyjątkiem, że Kossaka czy Dwurnika można w szybki i bezpieczny sposób kupić, nie ruszając się z domu. Z drugiej strony, na wirtualnych Targach Sztuki Dostępnej, które współorganizujemy, można znaleźć obiekty w przystępnych cenach, maksymalnie do 5 tys. zł – mówi Jacek Weichert, dyrektor kategorii Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka Allegro.

Allegro od kilku lat rozwija na platformie kategorię Kolekcje i sztuka, dlatego też jest naturalnym miejscem do przeprowadzenia Targów Sztuki Dostępnej w formule online (adres: allegro.pl/zobacz/TSD). Dzięki temu w wydarzeniu może wziąć udział każdy zainteresowany, bez względu na miejsce w którym się znajduje. Z drugiej strony, dla twórców to okazja do zaprezentowania swoich prac 18-milionowej społeczności kupujących i pozyskania nowych klientów.

Udział w wydarzeniu biorą, tak jak w przypadku poprzednich edycji,  galerie i artyści z całej Polski. Na liście galerii znajdziemy m.in. Vivid z Wrocławia, krakowskie galerie Connaisseur, Dyląg i Fresz oraz warszawskie placówki, takie jak Ether, 101 Projekt, Stalowa, ToTuArt, Po Prawej Stronie Wisły, Leonarda Art Gallery.  Targi Sztuki Dostępnej to

wyłącznie sztuka współczesna, ale do wyboru mamy obiekty artystyczne wykonane w różnych technikach i gatunkach. Obok malarstwa nie brakuje zatem grafiki warsztatowej oraz inkografii (tu jak zwykle prym wiedzie DESA Modern z odbitkami dzieł słynnych polskich malarzy, np. Edwarda Dwurnika, Jana Dobkowskiego, Józefa Wilkonia, Tadeusza Dominika. Kupić możemy plakaty (np. Filip Zbrzeźniak), fotografie artystyczne – Jarek Madejski, Piotr Leczkowski, rysunki – Piotr Czajkowski, rzeźby – Jarosław Borek, grafiki – Andrzej „Dudi” Dudzinski, Młody Dron, a nawet obiekty ze szkła artystycznego- Magdalena Tryc-Witwicka. Targi na stronie https://allegro.pl/zobacz/TSD potrwają do końca czerwca.
Karolina Jędryszek