Modne i naturalne wzory murków, ogrodzeń, schodów i nawierzchni

Naturalny kamień i drewno od wieków są stosowane w budownictwie, do wznoszenia budynków, oraz ich wykończenia. Były i nadal są stosowane jako elementy do budowy nawierzchni, murków i stopni. Dziś zastępowane są i to coraz częściej, przez betonowe prefabrykaty.
Prefabrykaty betonowe są łatwiejsze w montażu niż naturalne materiały, Odpowiadają także rygorystycznym standardom jakościowym, są trwałe i

odporne na uszkodzenia. Ponadto cechują się ciekawym designem, więc z roku na rok, są więc lepszą alternatywą dla surowców naturalnych. Olbrzymim atutem jest także ich cena. Jakość elementów betonowych doskonale imitujących naturalny kamień czy oddających wyjątkowy charakter drewna jest obecnie bardzo wysoka.  Doskonale nadają się one do aranżacji przydomowej przestrzeni, na klimatyczne alejki i ścieżki w ogrodzie, a także do budowy wielu elementów małej architektury. Przy założeniu  poprawnego wykonania i właściwej konserwacji potrafią one przetrwać lata, zachowując swoje wizualne walory –jak mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant z Polbruk S.A. 

Deska z betonu– stylowe ścieżki w ogrodzie

Jeśli projekt ogrodu lub koncepcja zagospodarowania przestrzeni wokół domu zakłada wykorzystanie elementów z drewna, należałoby rozważyć wszystkie zalety oraz wady wybranego materiału i przemyśleć alternatywne wykorzystanie prefabrykatów betonowych. Wybór drewnianych desek niewątpliwie jest związany z większymi nakładami finansowymi oraz koniecznością regularnej konserwacji nawierzchni. Zasadniczo większość producentów zaleca olejowanie nawierzchni drewnianej dwa razy w roku, w celu utrzymania odpowiedniej estetyki i wyglądu. Ponadto drewno, choć charakteryzuje się wysoką jakością, jest podatne na uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia czy zarysowania.

Prefabrykaty betonowe są rozwiązaniem tańszym, trwalszym i nie wymagającym częstej oraz czasochłonnej konserwacji, a równocześnie doskonale oddają klimat i ducha drewnianych desek. Przykładem jest Polbruk Lira. To unikatowa betonowa płyta ogrodowa o grubości 4 cm. Swoim wyglądem do złudzenia przypomina ona drewno. Jest prostokątna i posiada charakterystyczne dla tego materiału spękania, słoje, sęki, a nawet fakturę! Występuje w trzech wymiarach: 25×50, 25×75 i 25×100 cm, co zdecydowanie ułatwia jej układanie, a przy dobrze opracowanym projekcie eliminuje konieczność docinania elementów i w efekcie przekłada się na

szybkość wykonania nawierzchni. Deska betonowa jest dostępna  w dwóch kolorach – beżowym i brązowym. Barwy te są uniwersalnym rozwiązaniem pasującym zarówno do domów w stylu nowoczesnym, skandynawskim, jak i rustykalnym. Deski betonowe można układać na wiele sposobów np. metodą step by step czyli stosować elementy pojedynczo i w regularnych odstępach.

Produkt charakteryzuje się również bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Deski betonowe można konserwować za pomocą specjalnych środków impregnujących do betonu, ale najlepiej zrobić to dopiero po około dwóch latach od ich montażu. Konserwacja pozwoli dodatkowo zabezpieczyć je przed zabrudzeniami i dłużej utrzymać w nienagannym stanie. Betonowa deska ogrodowato nie jedyny prefabrykat betonowy, który doskonale imituje naturalne surowce. Jeśli planujemy budowę elementów małej architektury ogrodowej lub ogrodzenia, warto przyjrzeć się rozwiązaniom w tym zakresie.

Prefabrykaty betonowe a kamień łupany

Prefabrykaty betonowe służące do budowy tradycyjnych murków najczęściej przypominają kamień łupany. Mogą one, podobnie jak Polbruk Albero, posiadać nieregularne krawędzie oraz fakturę. Ich naturalny charakter wynika również z faktu, że nawiązują one swoim wyglądem do murków granicznych, które dawniej budowano we Włoszech czy Anglii w celu wytyczenia granic pomiędzy posiadłościami. Dawniej kamienne murki układano z pojedynczych kamieni, które od spodu oraz z wierzchu są płaskie i w ten sposób łączono poszczególne elementy w większe całości. Do budowy murków z prefabrykatów betonowych, doskonale imitujących naturalny kamień, takich jak Albero, wykorzystuje się gotowe moduły. Pojedynczy moduł ma wymiar: 41×7,7×18 cm. Dzięki temu buduje się je zdecydowanie łatwiej i szybciej.Z Albero, który występuje w kolorze alpeni brenta, poza murkami oporowymi można zbudować także wiele oryginalnych aranżacji ogrodowych np.donice na rośliny czy nawet elementy mebli ogrodowych.

Nieco innym rodzajem prefabrykatów o wielofunkcyjnym zastosowaniu jest Polbruk Grando. Są to wielkoformatowe bloczki o prostokątnym kształcie i wymiarach 25x30x15 cm lub 25x60x15 cm. Tym, co powoduje, że wyglądają one jak kamień, jest łamana, lekko chropowata w dotyku faktura. Grando jest ponadto utrzymany w barwach ziemi, czyli kolorach: grafitowym, paloma i piaskowym, co dodaje mu naturalnego wyglądu przypominającego kamień. Podobnie jak w przypadku Albero, można z niego budować donice, murki oporowe, ale także ogrodzenia. Jeśli zdecydujemy się na jego wybór, a ogród jest położony na nierównym terenie, warto zastanowić się nad niwelacją tych różnic za pomocą stopni

Grando z tej samej kolekcji. Ich wysokość wynosi 15 cm, a wymiar stopnicy – 46×100 cm lub 40×100 cm. Dzięki temu są bardzo wygodne w użytkowaniu, a ze względu na swoją monolityczność – mniej podatne na uszkodzenia. Walory techniczno-użytkowe schodów Grando nie są jednak ich jedyną zaletą. W przypadku, gdy chcemy uzyskać „naturalnie kamienny” wygląd ogrodu, można wybrać stopnie o dwóch różnych fakturach: łamanej lub gładkiej. Ta pierwsza przypomina ciosany kamień, a druga jest zbliżona wyglądem do granitu. W obydwu wersjach do wyboru jest kilka wariantów kolorystycznych, co sprawia, że w praktyce możnaich użyć  w aranżacjach utrzymanych w wielu różnych stylach.

Prefabrykaty betonowe z powodzeniem zastępują naturalne surowce przy budowie murków, ogrodzeń, stopni i nawierzchni, gdyż doskonale je imitują. Ponadto cechują się większą wytrzymałością i standaryzacją wymiarów oraz kształtów. W tym drugim aspekcie sprowadza się to de facto do mniej czasochłonnego procesu wykonania nawierzchni czy elementów małej architektury, a to przecież czas jest najcenniejszą rzeczą we współczesnym świecie.
Aneta Rymarska