Najlepsze miejsca na Majorce, w których nie ma tłumów

Gdzie nie ma tłumów na majorce?

Majorka to jedna z najpopularniejszych wysp na wakacje, szczególnie w tym sezonie. Swój dom ma tutaj nie tylko Robert Lewandowski, ale również Brad Pitt, Anja Rubik czy Michael Douglas. Ta wyspa ma wiele do zaoferowania – ma swoją szaloną, imprezową stronę, jak również spokojne i kameralne zakątki, w których odpoczniesz. Ogromna popularność Majorki wśród brytyjskich, niemieckich, ale również polskich turystów oznacza to, że coraz częściej poszukujemy miejsc na tej wyspie, które nie są aż tak znane i oblegane. Gdzie zatem wybrać się na wakacje, aby uniknąć tłumów na Majorce i poznać jej bardziej lokalną i autentyczną stronę?

Holidu, wyszukiwarka domów i apartamentów wakacyjnych, przeanalizowała wyszukiwania w Google dokonywane przez Hiszpanów w ciągu ostatniego roku, aby odkryć, które miasta na Majorce są najbardziej popularne wśród lokalnej społeczności. Oto 5 najbardziej klimatycznych miasteczek na Majorce, chętnie odwiedzanych przez Hiszpanów, w których uciekniesz od tłumu turystów.

  1. Petra – 4,400 wyszukiwań w Google w miesiącu

Petra to oficjalnie najpopularniejsze małe miasteczko na Majorce, patrząc na wyszukiwania w Google dokonywane przez Hiszpanów. Jest położona w centralnej części Majorki i ma około 3000 mieszkańców. Nie oznacza to, że to malownicze miejsce nie jest pełne życia. Dzięki wielu kameralnym placom, przy których znajdują się lokalne bary i restauracje, jest to idealne miejsce na spróbowanie lokalnej, majorkańskiej kuchni. Petra jest również znana jako miejsce urodzenia Fray Junipero Serra, misjonarza, założyciela San Francisco, beatyfikowanego przez papieża Jana Pawła II.

  1. Sóller – 3,600 wyszukiwań w Google w miesiącu

Na drugim miejscu w naszym rankingu znajduje się Sóller – położone w „Dolinie Pomarańczy”, znanej również jako „Dolina Złota”. To miasto, położone w górach, jest domem dla około 14 000 mieszkańców i znajduje się około trzech kilometrów od najbliższego wybrzeża. Sóller może pochwalić się przepiękną architekturą, którą można podziwiać udając się na miejski rynek – Plaza Constitución i Gran Via. Jedną z głównych atrakcji tego miasteczka jest Sóller Train, linia kolejowa, która łączy Soller ze stolicą Majorki –  Palmą i zabiera pasażerów w piękną wycieczkę wśród gaju oliwnego i drzew pomarańczy, z pięknym widokiem na góry Tramuntana.

  1. Campos – 1,900 wyszukiwań w Google w miesiącu

Kierując się na południowy wschód Majorki, znajdziemy Campos – tradycyjne, majorkańskie miasteczko, w którym mieszka mniej niż 11 000 osób. W Campos odbywają się dwa popularne miejskie targi w tygodniu, w czwartek i w sobotę, gdzie zaopatrzysz się świeże, lokalne produkty. Co więcej, to miasteczko znajduje się w regionie, który może pochwalić się jednymi z najlepszych plaż na całej wyspie, Es Trenc i Sa Rapita.

  1. Artà – 1,600 wyszukiwań w Google w miesiącu

Czwartym, najpopularniejszym małym miastem na Majorce jest Arta, położona zaledwie kilka kilometrów w głąb lądu od północno-wschodniego wybrzeża. Miasteczko to zdołało zachować swój autentyczny majorkański urok dzięki temu, że w dużej mierze pozostało nietknięte przez masową turystykę. Jedną z największych atrakcji tego miejsca są zabytki, takie jak Sanktuarium San Salvador czy Kościół Przemienienia Pańskiego. To miasteczko słynie z lokalnej ceramiki i wyplatania koszy, których duży wybór można znaleźć we wtorki na cotygodniowym, lokalnym targu. Artá jest również położona blisko słynnych jaskiń na Majorce, Caves d’Arta i Coves del Drac.

  1. Valldemossa – 1,300 wyszukiwań w Google w miesiącu

Valldemossa zajmuje 5 miejsce w naszym rankingu perełek Majorki. Jest to najwyżej położone miasto na wyspie, w górach Tramuntana. W Valldemossie mieszka mniej niż 2000 osób, co czyni ją najmniejszym miastem w naszej dziesiątce. Dzięki niewielkiej liczbie mieszkańców i wolnym od ruchu samochodów uliczkom, Valldemossa może pochwalić się spokojną i relaksującą atmosferą. Jednakże, warto mieć na uwadze, że w miesiącach wakacyjnych dochodzi tu do gwałtownego wzrostu liczby turystów, dlatego warto wybrać się tu poza sezonem. Do Valdemossy spokojnie można dojechać transportem publicznym z Palmy.

Analizę przeprowadziła firma Holidu, biorąc pod uwagę wszystkie gminy Majorki, a następnie sprawdzając średni miesięczny wolumen wyszukiwań (przez Hiszpanów) w Google dla haseł „’nazwa gminy + mallorca” w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wyniki zostały następnie przefiltrowane, aby w naszym rankingu znalazły się tylko miejscowości z mniej niż 15 000 mieszkańców.
Maja Trębicka