Tynki cementowo-wapienne – zalety

Tynki cementowo-wapienne - właściwości

Tynki cementowo-wapienne mają tak wiele zalet, że wciąż są najchętniej wybieranymi materiałami do wykańczania ścian. Producenci stale rozwijają ich technologię, dzięki czemu podnosi się ich atrakcyjność. W efekcie można je obecnie spotkać w kilku różnych odmianach, z których każda (prócz zbioru wspólnych cech), oferuje wykonawcom wiele dodatkowych korzyści. I tak, jeśli zależy nam na sprawnym przeprowadzeniu prac, warto sięgnąć po tynk o właściwościach szybkowiążących. 

Tynki cementowo-wapienne już od ponad 50. lat stosuje się się przy wykańczaniu domów. To, że tak długo utrzymują się w czołówce, najlepiej świadczy o tym, jak dobrze sprawdzają się na budowie i w eksploatacji. Doceniają je wykonawcy oraz inwestorzy. Jest to bowiem materiał uniwersalny, plastyczny, przyjazny w zastosowaniu oraz obróbce, wytrzymały, paroprzepuszczalny, a przy tym bezpieczny i zdrowy dla mieszkańców. Nadaje się do każdego wnętrza, którego plan aranżacji przewiduje malowanie ścian farbą, wyłożenie płytkami czy wyklejenie tapetą. Sprawdzi się w kuchni, salonie, korytarzu czy pokoju dziecięcym. Dzięki temu, że jest wodoodporny używa się go również w pomieszczeniach, w których wilgotność przekracza 70% – np. w łazienkach. Świetne właściwości użytkowe sprawiają, że tynki cementowo-wapienne są wręcz niezastąpione. w korytarzach, garażach, klatkach schodowych, piwnicach. Warto je stosować w pomieszczeniach, gdzie łatwo o uszkodzenia. ,

Tynki cementowo-wapienne idą z duchem czasu

Oczywiście, współczesne możliwości sprawiają, że technologia tynków cementowo-wapiennych jest stale rozwijana, czego efektem są choćby gotowe mieszanki. Przed użyciem wymagają one jedynie rozrobienia z odpowiednią ilością wody. To ułatwia wykonawcom pracę, ale przede wszystkim gwarantuje lepszą i stałą jakość oraz jednakowe, bardzo dobre parametry za każdym razem. To jednak nie jedyna zmiana, jakiej mogliśmy doświadczyć. Dawniej tynki narzucało się na ścianę tylko ręcznie. Dzisiaj czynność tę można wykonać również maszynowo, z użyciem agregatu tynkarskiego. Urządzenie znacznie ułatwia i przyspiesza pracę – szczególnie, gdy w grę wchodzi wykańczanie dużych powierzchni

Tradycyjne tynki cementowo-wapiennych wykonuje się standardowo 2 dni. Jak wyjaśnia Tomasz Jarzyna z Baumit Polska – aby wstępnie związać i przygotować do dalszej obróbki, potrzebują zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Podyktowane jest to wieloma czynnikami, takimi jak m.in. grubość tynku, chłonność podłoża czy panująca temperatura i wilgotność powietrza. Dlatego zwyczajowo narzuca się je po południu, by po zachowaniu odpowiedniej przerwy technologicznej, dokończyć pracę następnego dnia rano. Przy pięciodniowym systemie pracy, w piątek ścian się raczej nie tynkuje, chyba że planujemy pracować do późnych godzin lub pojawić się na budowie także w sobotę.

Tynki szybkowiążące skracają czas pracy

Dzięki stale rozwijanej technologii możemy skrócić nie tylko czas narzutu materiału na ścianę, lecz także jego gotowości do obróbki – i to z kilkunastu do kilku godzin. Taką możliwość dają tynki w odmianie szybkowiążącej. Korzystają z niego chętnie szczególnie wykonawcy, którym zależy na szybkim przystąpieniu do realizacji kolejnego zlecenia. Mogą zniwelować też ewentualne opóźnienia i dotrzymać terminu. Dla inwestorów z kolei priorytetem jest sprawne przeprowadzenie prac i możliwość szybkiego użytkowania pomieszczeń.

Tynki szybkowiążące – odmiany

Tynki szybkowiążące Baumit MPI 30 Speed i jego lekka, drobnoziarnista odmiana Baumit MPI 30 L Speed,  pozwalają rozpocząć i ukończyć prace tynkarskie na przestrzeni kilku godzin – zaznacza ekspert. Udoskonalona formuła umożliwia zacieranie ich już po około dwóch, a nie jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań – po kilkunastu godzinach. Sięgając po tego rodzaju rozwiązania, tynkowanie ścian można znacznie przyspieszyć. Zakładając, że pracujemy od poniedziałku do piątku – wykonać nawet 30% więcej prac. Grubość zastosowanej warstwy, chłonności podłoża czy panująca temperatura nie mają wpływu na czas wiązania. Z kolei łatwy do przewidzenia jest czas obróbki. Pozwala lepiej rozplanować zadania i szybciej zakończyć prace, by zająć się kolejnym zleceniem – wyjaśnia Tomasz Jarzyna.

Na przestrzeni wieków technologia tynków cementowo-wapiennych bardzo się zmieniła. Są lepszej jakości, a do tego można wykonać o wiele łatwiej i sprawniej niż dawniej. Szczególnie jeśli sięgniemy po ich szybkowiążącą odmianę, dzięki której prace tynkarskie da się przeprowadzić w ekspresowym tempie. Warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość. Nie bez powodu mówi się przecież, że czas to pieniądz.
Anna Mrówka