Ziołowe bogactwo Polski – dziko rosnące rośliny

Ziołowe bogactwo Polski - jak wykorzystać?

Ziołowe bogactwo Polski, to dziko rosnące rośliny, które są niewykorzystanymi dobrami natury. Nasze rodzime lasy, łąki i pola kryją w sobie wiele gatunków, z ogromem właściwości, cennych dla naszego zdrowia. Panuje przekonanie, że z powodu braku wiedzy i świadomości w społeczeństwie, nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać ich potencjału. Czy na pewno?

Ziołowe bogactwo Polski – zastosowanie

Dzikie rośliny mają wiele zastosowań, począwszy od kulinarnych, przez kosmetykę, kończąc na medycynie naturalnej. W Polsce rośnie wiele gatunków roślin, doskonale nam znanych, takich jak: pokrzywa, mniszek lekarski, lipa, dziewięćsił, mięta, dziurawiec, czy jałowiec. Na terenie naszego kraju mamy ponad 1000 gatunków dziko rosnących roślin i 1500 gatunków grzybów. Wiele z nich posiada właściwości lecznicze i od wieków stosowane są w medycynie naturalnej. Rozwój medycyny tradycyjnej znacząco jednak wyparł funkcjonującą pod każdą strzechą tradycję przekazywania wiedzy o ziołach i „chwastach” z pokolenia na pokolenie. Zostawił nam do dyspozycji lekarzy, do których udajemy się w sytuacjach ekstremalnych lub wcale. Zapominamy o sprawdzonych i nieinwazyjnych sposobach na wiele powszechnych dolegliwości, które stosowały nasze prababki…

Dziko rosnące rośliny to ziołowe bogactwo Polski, o wielu zastosowaniach kulinarnych. Często używane są jako dodatki do potraw lub jako składniki ziół przyprawowych. Rośliny takie jak czarnuszka, dziki czosnek, czy wilczomlecz to tylko nieliczne z całego ich bogactwa, które można wykorzystać w kuchni.

Rośliny – znaczenie dla ekosystemu

Warto również podkreślić, że dzikie rośliny mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania naszego środowiska naturalnego. Wiele gatunków roślin pełni kluczowe funkcje w ekosystemie, a ich obecność ma wpływ na populację zwierząt i jakość gleby.

Niestety z powodu braku wiedzy i świadomości w społeczeństwie wiele dziko rosnących roślin ulega w najgorszym wypadku zniszczeniu, a w najlepszym marnuje się i nigdy nie jest wykorzystywana. Dlatego tak ważne jest propagowanie wiedzy o bogactwie dziko rosnących roślin oraz edukowanie społeczeństwa na temat możliwości ich wykorzystywania.

Powrót do Edenu w aplikacji

Zwłaszcza w Polsce dzikie rośliny kryją w sobie niesamowite bogactwo, z którego możemy czerpać w różnych dziedzinach życia. Warto zwrócić uwagę na ich potencjał i w pełni wykorzystać to, co przyroda nam daje. Niestety, brak świadomości społecznej to spory problem w naszych czasach. Dwójka krakowskich przedsiębiorców, Marcin Jastrzębski i Marcin Jerominek znaleźli jednak na to sposób! Stworzyli darmową aplikację Eden jako rozwiązanie podstawowych problemów, z którymi borykamy się w tym temacie. Ogranicza nas: brak wiedzy na temat lokalizacji dziko występujących roślin, umiejętności ich rozpoznania i wiedzy, jak uzdatniać je do spożycia.

W Eden użytkownicy mogą oznaczyć na mapie oraz nawigować się do dzikich, jadalnych roślin. Stworzona została i dalej udoskonalana jest ich mapa w Polsce i na świecie. W rozpoznaniu rodzaju rośliny użytkownikowi aplikacja pomaga wykorzystanie funkcji A.I, która na podstawie dostępnych publicznie informacji, rozpoznaje gatunek ze zdjęcia. Aplikacja Eden dzięki opcji Dzika Apteka umożliwia użytkownikom również pozyskanie wiedzy, jak samodzielnie przygotować proste medykamenty z ziół i roślin lokalnie rosnących.

Warto dodać w aplikacji

Oficjalna premiera aplikacji zaplanowana jest na czerwiec tego roku. Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane naszą inicjatywą, które chciałyby dodawać w aplikacji dzikie rośliny w swojej okolicy. Chętni będą nagradzani za swój wysiłek i zaangażowanie. W tym roku planujemy wynagradzać dodawanie roślin w obrębie aż 100 największych miast w Polsce, a więc warto do nas dołączyć – zachęca Marcin Jastrzębski, współtwórca aplikacji Eden. Aktualności dotyczące prac nad aplikacją można śledzić na stronie www.AplikacjaEden.pl
Paulina Piziorska