Festiwal win i produktów regionalnych w Zamościu już w sierpniu

Kiedy festiwal win i produktów regionalnych w Zamościu?

Po kolejny Zamość zaprasza w sobotę 12 sierpnia, na festiwal win i produktów regionalnych. Jest to najprawdopodobniej jeden z największych w kraju tego rodzaju festiwali w Polsce. win polskich i produktów regionalnych. Kto wystąpi na festiwalu?

Festiwal win i produktów regionalnych – niespodzianki

Festiwal uświetnią występy Zuzanny Jabłońkiej i Agnieszki Chylińskiej. Po występie gwiazd raz pierwszy w historii imprezy odbędzie się After Party przy dźwiękach muzyki granej przez DJ. W „Zamojskim Winograniu” weźmie udział 12 winiarzy z Roztocza i Lubelszczyzny. Do wydarzenia dołączy 12 topowych restauracji w Zamościu. Jak co roku, goście Festiwalu będą mogli w specjalnie wyznaczonej strefie degustować ponad 100 win gronowych oraz owocowych. W Laboratorium Smaku i Zapachu już tradycyjnie, będzie można sprawdzić co składa się na smak i zapach danego wina. Roztocze słynie z bogatych tradycji winiarskich sięgających średniowiecza i z wyśmienitej kuchni.

Organizowany przez nas festiwal win i produktów regionalnych stał się jednym z największych tego typu wydarzeń w Polsce. Bogata w atrakcje część dzienna i wieczorna z pewnością po raz kolejny przyciągnie fanów wyjątkowych smaków i dobrej muzyki z różnych stron Polski –  mówi Wioletta Wilkos, Prezes Fundacji Winiarnie Zamojskie.

Atrakcje dla uczestników festiwalu w Zamościu

W dniu Festiwalu część Rynku Wielkiego zamieni się w owocowy sad. Jego uczestnicy będą mogli zrelaksować się w cieniu wiśni, jabłoni i gruszy lub pooglądać gotowanie na żywo w wykonaniu jednego z najlepszych roztoczańskich kucharzy – Marcina Sikory. Wykonane przez mistrza dania będziecie mogli spróbować, słuchając opowieści doświadczonych winiarzy.

Dla uczestników przygotowaliśmy jeszcze inne atrakcje, Wśród nich będą warsztaty class wine z sommelierami, pokaz kulinarny wraz z bezpłatną degustacją roztoczańskich potraw w wykonaniu Marcina Sikory na strefie Chill Out w sadzie. Przewidziane jest też zwiedzanie Zamościa, a na odwiedzających ZOO czekają zniżki. Na chętnych czekać będzie również sklep festiwalowy. W atrakcyjnych cenach będą do nabycia wszystkie wina ze strefy degustacji oraz sygnowanych logiem Winiarni Zamojskiej unikalne kieliszki, Podczas tegorocznej edycji wydarzenia spodziewamy się ok. 7 tysięcy gości – dodaje Wioletta Wilkos.

Regionalne smaki na festiwalu w Zamościu

W wydarzeniu wezmą udział również okoliczne restauracje. Od 11 sierpnia do 15 sierpnia w każdej z festiwalowych restauracji będzie można spróbować food & wine paring i połączyć dania szefów kuchni z winami prezentowanymi w strefie degustacji. Uczestnicy wydarzenia z festiwalową opaską będą mogli skorzystać promocyjnej oferty wybranych zamojskich restauracji. Zestaw złożony z dania głównego i kieliszka jednego z festiwalowych win będzie kosztował zaledwie 45 złotych.

Na Rynku Solnym będzie można odwiedzić wystawców regionalnych produktów, w tym serów zagrodowych, lokalnego przysmaku pod postacią piroga biłgorajskiego, cebularzy lubelskich, miodów czy produktów z dzikiej róży. Ręcznie wytwarzane o najwyższej jakości wyroby będziecie mogli nabyć prosto od wytwórców.

Czym zaskoczy festiwal win i produktów regionalnych

Restauratorzy i sommelierzy chcą zachęcić nie tylko do degustacji. Ważny jest też aspekt edukacji. Rozmowy na temat tajników powstawania wina oraz sztuki łączenia win z potrawami, czyli tzw. „food & wine paringu” to kluczowy element Zamojskiego Winogrania – Wioletta Wilkos, Prezes Fundacji Winiarnie Zamojskie. Cieszymy się, że z roku na rok nasz festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tu obok siebie spotykają się ludzie z różnych środowisk, których łączy pasja i ciekawość smaku. Jesteśmy dumni, że udaje nam się tworzyć taką przestrzeń w sercu Roztocza –  dodaje.

Po raz pierwszy podczas festiwalu zorganizujemy Wine Class czyli wyjątkowy cykl wykładów z Sommelierami Fundacji Winiarnie Zamojskie. Udział w wykładach będzie możliwy po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji poprzez stronę internetową wydarzenia. Liczba miejsc jest ograniczona więc spieszcie się z zapisami..

Świętowanie – Zamojskie Winogranie

Podczas Grand Prix Festiwalu zgodnie z tradycją, zostaną wybrane najlepsze regionalne wina w kilku kategoriach: wino czerwone, białe, różowe i absolutna nowość w regionie czyli wino musujące – petnat! Jury sommelierów będzie przewodniczył sam Wiesław Wysokiński.

Wydarzenie zakończy zaplanowany jest na godzinę 19:00 wieczorny koncert Zuzanny Jabłońskiej, a następnie Agnieszki Chylińskiej. Po występie gwiazd raz pierwszy w historii Festiwalu odbędzie się After Party przy dźwiękach muzyki granej przez DJ.

Wstęp na wieczorną część wydarzenia jest bezpłatny

Festiwal Win Polskich i Produktów Regionalnych „Zamojskie Winogranie” odbędzie się 12 sierpnia 2023 r. na Rynku Wielkim w Zamościu. Start o godz. 10.00

Więcej szczegółów o festiwalu znajdziecie na stronie internetowej: www.zamojskiewinogranie.pl
Karolina M. Rutkowska