Jak dopasować dekoracje świąteczne do wnętrza domu?

Przed Bożym Narodzeniem dekorujemy mieszkania. W sklepach znajdziemy przeróżne inspiracje – dodatki, tekstylia, dekoracje, i świąteczne zastawy. Elementy wystroju powinny pasować do naszego wnętrza. Dobierzmy je zgodnie z tegorocznymi trendami.
Adwentowe świece, złote bombki, stroiki i wieńce z szyszkami to typowe elementy świątecznego wystroju, które nigdy nie wyjdą z mody. Warto czasami poeksperymentować z dodatkami, żeby nadać mieszkaniu wyjątkowego klimatu.

Ciepło domowego ogniska w Boże Narodzenie
Czas Świat Bożego Narodzenia jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Choinka z lampkami, ogień iskrzący w kominku, dekoracje, stół pokryty jasnym obrusem, a na nim piękna zastawa, sprawiają, że czujemy się po prostu dobrze. Jeśli poszukujemy inspiracji to w tegorocznych aranżacjach świątecznych dominuje kolor ziemi, który idealnie podkreśla klimat. Beż, brąz, cappuccino czy nawet lekko rdzawa czerwień i terakotowy pomarańczowy to odcienie, które ocieplą wizualnie wnętrze. Możemy je znaleźć na wielu dodatkach – poszewkach na poduszki, zasłonach czy też elementach dekoracji stołu. Taki styl doskonale sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu.

Ciepłą kolorystykę możemy zestawić z totalnym błyskiem – kolejnym trendem na święta 2019. W tym roku prym wiodą wszelkie odbijające światło, metaliczne elementy w kolorze postarzanego mosiądzu, starego złota oraz srebra pokrytego patyną. Dobrze współgrają one z prostotą wnętrz w stylu skandynawskim, w których przeważają jasne odcienie i drewniane elementy, takie jak meble czy podłoga. Mieszkanie możemy wypełnić dużymi metalowymi lampionami oraz kurtynami świetlnymi, które odbijając się od tafli srebra lub złota rozjaśnią dodatkowo przestrzeń.

Dekoracje w takim stylu powinniśmy wykorzystać również na choince. Postawmy na modne w tym sezonie szklane, przezroczyste bombki. Mogą być one w wersji klasycznej bez żadnych zdobień lub z namalowanymi delikatnymi wzorkami. Kompozycję uzupełnijmy o metaliczne elementy, np. zawieszki w różnorodnych, nawiązujących do świąt kształtach. Możemy również nieco zaszaleć z kolorami i w subtelny sposób połączyć złoto ze srebrem. To sprawi, że uzyskamy na choince wyjątkowy efekt. Niech króluje minimalizm w wersji glamour!

Postaw na kolor
W tym sezonie mocne kolory są zdecydowanie w czołówce, jeśli chodzi o bożonarodzeniowe aranżacje! Świąteczna klasyka w odważnej odsłonie, czyli ciemne odcienie zieleni, granat, intensywny fiolet i zgaszona czerwień. Perfekcyjnie komponują się nie tylko z metalicznymi, ale również tymi najbardziej klasycznymi dodatkami – szyszkami, piernikami czy drewnem. Warto je zestawić w parze z modnym welurem, który idealnie pasuje do takiej kolorystyki. Ich połączenie – mocnej struktury materiału oraz odcienia – doda charakteru całej aranżacji.

Intensywne kolory możemy wykorzystać w różnorodny sposób. W sklepie znajdziemy mnóstwo dodatków w tym stylu, dzięki czemu możemy pobawić się np. finezyjną kompozycją wigilijnego stołu. Ciemny obrus z metalicznymi ornamentami, a na nim intensywnie kolorowe naczynia w połączeniu ze złotymi sztućcami. Nawet klasykę świąt, czyli czerwień możemy pokazać w zupełnie nowej odsłonie i ze zdecydowanie większą intensywnością – już nie tylko jako delikatny akcent, a cały dominujący motyw we wnętrzu.

Ciemne, kolorowe dekoracje doskonale będą współgrać z szarym kolorem we wnętrzu, a także z modnymi marmurowymi motywami, takimi jak Lake Stone marki Opoczno. Dzięki takiemu połączeniu cała stylizacja będzie miała mocny charakter, ale nie będzie wizualnie przesadzona.

Leśny klimat w duchu EKO
W trakcie aranżowania przestrzeni na tegoroczną Wigilię możemy wykorzystać niezwykle popularną obecnie tematykę leśną. Idealnie pasuje ona do ekologicznego podejścia, którym z roku na rok zainteresowana jest coraz większa grupa osób. Zatem, jeśli chcemy wykorzystać ten motyw w swoim domu, odłóżmy na bok wszelkie plastikowe dekoracje! Zamiast sztucznej choinki wybierzmy świeżą, najlepiej w doniczce, abyśmy mogli ją na wiosnę zasadzić w ziemi. Możemy na niej umieścić np. suszone owoce, drewniane zawieszki lub ręcznie robione dekoracje. Resztę mieszkania udekorujmy modnymi w tym sezonie szyszkami, gałązkami eukaliptusa czy też świeżej sosny. Te ostatnie nie tylko pięknie wyglądają, ale też otulą nasze wnętrze delikatnym zapachem!

Leśny styl daje nam sporo przestrzeni do pobudzania własnej kreatywności, szczególnie w kontekście samodzielnie wykonywanych ozdób. Mile widziane w tym motywie są bowiem wszelkie rustykalne, ręcznie tworzone dekoracje.

Zadbajmy o szczegóły, w tym również o opakowanie prezentów. Wystarczy szary papier, naturalny jutowy sznurek oraz kawałek gałązki jodły. Minimalizm króluje pod naszymi choinkami już od kilku sezonów, nie tylko ze względu na coraz bardziej ekologiczne podejście do tego tematu, ale również powracający do łask styl retro. Aby całość naszej eko-aranżacji stała się jeszcze bardziej spójna, wykorzystajmy te same materiały również do dekoracji stołu.

To od nas zależy, jak udekorujemy mieszkanie na Boże Narodzenie. Najważniejsze jest to, abyśmy czuli się w nim dobrze, a styl wigilijnych dekoracji odpowiadał naszym gustom.
Beata Szwugier