Międzynarodowe Targi Książki już za nami

Międzynarodowe Targi Książki, organizowane przez Fundację „Sąsiedzi” przyciągnęły większe tłumy niż Opera i Filharmonia Podlaska . Tegoroczna, siódma już edycja imprezy trwała od 20 do 22 kwietnia.
W kwietniowych targach zaprezentowało się niemal 90 wystawców.   Oficyny specjalizujące się w bardzo różnej tematyce, przedstawiły swoje najpopularniejsze tytuły i nowości wydawnicze. Większość książek można było kupić w specjalnej, promocyjnej cenie.

Targom tradycyjnie towarzyszył Festiwal Literacki „Na pograniczu kultur”.
– Jak zwykle silną reprezentację miała literatura faktu, która jest polskim fenomenem. Pojawiły się takie nazwiska jak Hanna Krall czy Martin Pollack – mówi Andrzej Kalinowski, prezes Fundacji „Sąsiedzi”, pomysłodawca imprezy. – Od początku zadbaliśmy też o czytelniczą edukację najmłodszych. Był cały blok spotkań z autorami książek dla dzieci. Stawiły się wszyscy czołowi bajkopisarze w kraju. Zawsze akcentujemy naszą regionalność, tak odrębną zarówno pod względem przyrodniczym jak i kulturowym. Zaplanowaliśmy wcześniej więc wieczór z Anną Kamieńską i Mirą Łukszą, tegorocznymi laureatkami nagrody literackiej im. Wiesława Kazaneckiego, przyznawanej przez prezydenta Białegostoku. Zjawiły się też sławiący Podlasie: Michał Książek, Ignacy Karpowicz, Andrzej Strumiłło, Krzysztof Giedroyć, Tomasz Samojlik.

Pierwszy dzień, poświęcony literaturze dla dzieci, rozpoczął się o godz. 11 spotkaniem z Grzegorzem Kasdepke, którego zna każdy młodszy czytelnik. Podczas tegorocznych targów promowana była nowa gra „Tu i tam z bohaterami książek Grzegorza Kasdepki”. Odbyły się też warsztaty dla dzieci.

W sobotę, drugiego dnia targów, władzę nad Operą przejęli dorośli czytelnicy lubujący się w reportażu, kryminale, powieściach sensacyjnych, przygodowych czy podróżniczych. Mieli okazję zobaczyć swoich literackich idoli. Tego dnia odbyło się aż 15 spotkań autorskich.

– Jesteśmy z Białegostoku, dlatego nie mogliśmy odpuścić sobie udziału w takiej imprezie. To prawdziwe święto książki, na którym jesteśmy obecni od pierwszej edycji – mówi jeden z wystawców, Łukasz Kierus, właściciel księgarni TaniaKsiazka.pl. – Co roku niezwykle miło jest spotkać się z czytającymi ludźmi. To budujące, że jest ich tylu. Zawsze podczas targów sprzedajemy też sporo książek. Jako ciekawostkę zdradzę, że w zeszłym roku naszymi targowymi bestsellerami były pozycje „Był sobie pies”, „Sztuka kochania” oraz TanioKsiążkowe kubki.
Urszula Dąbrowska