Duże przeszklenia i otwarta przestrzeń przeważają w projektach architektonicznych, to co w środku, niemal swobodnie przenika się z tym, co na zewnątrz. Strefa prywatna, tajemnicza dla innych, dziś jest więc coraz chętniej pokazywana. Jednak poczucie prywatności zapewniają nowoczesne wnętrza, poprzez umiejętną aranżację domu. Ważną rolę odgrywają też dobrze dobrane okna i drzwi.
Otwarta przestrzeń, w której poszczególne pomieszczenia płynnie łączą się ze sobą ma wiele zalet. Sprzyja integracji domowników, jest funkcjonalna, daje dużą swobodę aranżacji i pozwala na uzyskanie większej powierzchni użytkowej. Zastosowane w niej wielkoformatowe przeszklenia zapewniają dopływ naturalnego światła do domu, co tworzy jasne, przestronne wnętrza. Prowadzące wprost do przydomowego ogrodu lub na taras, przeszklone drzwi powodują też, że jesteśmy jeszcze bliżej natury. Aby w pełnić wykorzystać plusy tego typu pomieszczeń i utrzymać w nich równowagę pomiędzy tym, co publiczne, a tym, co prywatne, trzeba umiejętnie je urządzić.
Przestronne wnętrza – ciepło, modnie i wygodnie
Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań wykorzystywanych przy tworzeniu otwartej przestrzeni jest połączenie salonu z kuchnią. Dzięki temu, brak wytyczonych, ścisłych granic sprawia, że osoba, która w danym momencie zajmuje się gotowaniem, nie traci kontaktu z resztą domowników, przebywających w części wypoczynkowej. Sprawdza się to w sytuacjach, gdy np. podejmujemy gości i nie chcemy wybierać pomiędzy zabawianiem ich rozmową a przygotowywaniem dla nich posiłków. Otwarcie kuchni na salon dobrze pasuje też do mieszkań o małych metrażach – niewielki pokój dzienny powiększony o przestrzeń kuchenną, znacznie zyskuje na przestronności.Tego typu rozwiązanie niesie ze sobą również wady. Należą do nich przede wszystkim rozprzestrzenianie się kuchennych zapachów i dochodzące z części kuchennej dźwięki. O ile zapachy możemy ograniczyć poprzez wykorzystanie dobrej jakości okapu, to z ewentualnym hałasem musimy się pogodzić.
Pożądaną cechą otwartych przestrzeni jest duża ilość naturalnego światła, które doświetla wnętrza, a także korzystnie wpływa na nasz nastrój. Jeśli okna zlokalizowane są od strony południowej lub południowo-zachodniej, dzięki dużym przeszkleniom możemy wykorzystać także naturalną energię, pozyskując ją do darmowego ocieplenia i oświetlenia domu. Nawet bardzo duże oknada się otwierać swobodnie i bez wysiłku – umożliwiają to zastosowane w nich, nowoczesne systemy okuć. Na etapie zakupu stolarki okiennej warto więc zapytać sprzedawcę, jak pod względem komfortu obsługi prezentuje się wyrób, którym jesteśmy zainteresowani.
Ogród i taras
Naturalne światło to nie jedyny benefit, jaki zyskujemy dzięki dużym przeszkleniom. Wykorzystanie tego typu rozwiązań sprawia, że dom jest efektowny i bardziej otwiera się na świat zewnętrzny, dla przykładu otaczający budynek ogród lub taras. Zamiast tradycyjnych (rozwiernych, rozwierno-uchylnych) drzwi tarasowych, można zdecydować się na konstrukcje przesuwne, gdzie skrzydła otwierają się poprzez przesunięcie na bok. Pozwala to na oszczędność cennej przestrzeni, umożliwiając jednocześnie łatwe i wygodne wyjście. Mimo dużych rozmiarów tego typu drzwi, ich obsługa jest bezproblemowa.
Gdy na zewnątrz panuje przyjemne ciepło, chcemy wpuścić je do domu i często pozostawiamy drzwi tarasowe otwarte.W odróżnieniu od drzwi balkonowych, tym przesuwnym nie grozi wówczas gwałtowne zatrzaśnięcie. Nie potrzeba też specjalnych mechanizmów do zablokowania ich w wybranej pozycji. Zabezpieczenie przed ryzykiem potknięcia, a także przed zimnem, wilgocią i wodą się zapewnia natomiast niski próg z izolacją termiczną. To rozwiązanie przydatne zwłaszcza dla najmłodszych, osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz seniorów.
Wielkopowierzchniowe przeszklenia są już praktycznie standardem. Ze względu na ich specyfikę – dużą wagę i rozmiary – przy instalacji tych wyrobów kluczowe jest korzystanie z usług fachowych, wyspecjalizowanych w tego rodzaju inwestycjach ekip montażowych. Nierzadko niezbędne jest bowiem wówczas wykorzystanie specjalistycznego sprzętu oraz odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie monterów. Dzięki właściwemu montażowi i umiejętnie dobranym dodatkom, otwarte przestrzenie w naszym domu będą funkcjonalnym miejscem, gdzie toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby te spotkania łatwo przeniosły się również na taras czy do ogrodu – zastosowanie nowoczesnej stolarki okiennej i drzwiowej daje nam przecież wiele możliwości.
Drzwi tarasowe
Drzwi tarasowe równolegle przesuwne Roto Patio Alversa PS Air Com mogą być wyposażone w wygodną wentylację w pozycji uchylnej. Jest to unikatowe rozwiązanie na rynku. Nowością jest również ich intuicyjna obsługa: przesuwanie drzwi tarasowych odbywa się zawsze w pozycji poziomej klamki. Dzięki temu obsługa jest tak łatwa, jak otwieranie okien rozwierno-uchylnych.
Ponadto okucia do drzwi tarasowych równolegle przesuwnych Alversa PS Air Com mają największe na rynku odstawienie skrzydła od ramy: 130 mm w drzwiach z drewna/PVC i 122 mm z aluminium. To ważny argument z punktu widzenia użytkowników – system można stosować do grubych profili z ciężkimi pakietami szybowymi, dzięki którym więcej ciepła zostaje w domu.
Drzwi tarasowe przesuwne Roto Patio Inowa są wyjątkowo szczelne. Okucie Roto Patio Inowa z powodzeniem można stosować we wszystkich budynkach, w których występuje duży napór wiatru (np. na terenach nadmorskich), a także w budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące ochrony przed hałasem. Punkty ryglowania na całym obwodzie skrzydła zapewniają dużą siłę docisku. Można umieścić je w dowolnej liczbie oraz w dowolnych miejscach.
Drzwi są wyposażone w komfortowy niski próg. Można wygodnie je otwierać bez wysiłku za pomocą klamki, bez konieczności ich podnoszenia – także w przypadku ciężkich skrzydeł.
System drzwi podnoszono-przesuwnych
Podstawę systemu DP 180 stanowią profile aluminiowe z przekładkami termicznymi. Jego budowa ma wpływ na obniżenie strat energii cieplnej, a co za tym idzie –zmniejszenie kosztów eksploatacji projektowanych obiektów. Zalety systemu to: doskonała izolacyjność cieplna (Uf = od 1,1 W/m2K), możliwość wykonania drzwi o bardzo dużych gabarytach i ciężarze skrzydła nawet do 440 kg, możliwość wykonania połączenia całoszklanego narożnika pod kątem 90˚ oraz drzwi z zatopionym progiem, a także bardzo dobre parametry wodoszczelności i przenikalności powietrza. Rozwiązanie to umożliwia również zamontowania systemu automatycznego do otwierania i zamykania drzwi, zastosowanie okuć z mikrowentylacją, bezszprosowe łączenie szyb, użycie ruchomego słupka oraz łączenie z innymi systemami Yawal.
Melania Wojas