Jak urządzić wyspę kuchenną – pomysły

Wyspa kuchenna jest jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów wyposażenia domu. Ilość funkcji zakumulowanych zależy od dostępnej przestrzeni oraz naszych wymagań. Możemy ją zaprojektować jako niesamowite centralne miejsce strefy dziennej. Oto 3 sposoby na uzyskanie tego efektu.

Kamień naturalny lub imitacja

Wyjątkowo eleganckim sposobem wykończenia wyspy kuchennej jest zastosowanie na wszystkich jej powierzchniach naturalnego kamienia, lub też nowoczesnych materiałów go imitujących. Uzyskamy w ten sposób, subtelny efekt przechodzenia wzoru kamienia przez całą długość mebla. Zapewni go stonowany marmur Carrara lub Pietra Grey. Bądź przeciwnie, możemy zagrać spektakularnym wzorem, sięgając na przykład po marmur Calacatta Oro. Najważniejsza jest jednak precyzja obróbki kamienia, liczona co do milimetra.

Drewno łączone z kamieniem

Fornirowane okładziny ścian powróciły do salonu, ale ten sam materiał może pojawić się na kuchennej wyspie, ulokowanej w strefie dziennej. Najmodniejsze gatunki drewna mają łagodne usłojenie – do nich należy dąb i orzech. Co do kolorystyki, to jest ona naturalna lub jest nieco wychłodzona nutą szarości. Tekstura zawsze matowa, a niekiedy dodatkowo szczotkowana. Do drewna najbardziej pasuje kamień, i to właśnie z niego powinien zostać wykonany blat wyspy. Ważną role odgrywa odpowiednio dobrana jego grubość. Najlepiej sprawdzi się wybór pomiędzy dwoma przeciwieństwami. Blatem bardzo cienkim lub przeciwnie grubym i masywnym.

Lakier króluje

Lakier od lat króluje na frontach kuchennych. Teraz występuje w matowym wykończeniu, które stało się nawet popularniejsze od błysku. Zaletą lakieru jest nieograniczona paleta kolorów, dzięki czemu dopasujemy go do blatu, ale nie tylko. Ten sam lakier może pojawić się również w wykończeniu salonowych mebli. Najlepszą paletę kolorów podpowiada nam sama natura. Dziś najchętniej sięgamy po szarości złamane brązem, granatem lub szczyptą zaskakującego koloru, który ujawni się wraz ze zmianą światła. Dla zwolenników jasnych kuchni jest złamana biel lub też gra jej odcieniami zgodnie z zasadą ton w ton. Dzięki niej monochromatyczna zabudowa zyskuje intrygujący, ponadczasowy i elegancki wymiar.

Popularna wyspa kuchenna pojawia się wszędzie tam, gdzie tylko pozwala na to przestrzeń. Wyznacza granice między strefą wypoczynku a miejscem kulinarnych popisów. Przy niej zjemy posiłek, wypijemy szybko kawę, popracujemy na laptopie, a w trakcie przyjęcia posłuży jako bufet. Jest funkcjonalna i pięknie zaprojektowana, tak jak lubimy najbardziej – komentuje Justyna Zajc, współwłaścicielka firmy ZAJC www.zajc.pl
Jarosław Kril