Oranżeria jako sposób na przedłużenie lata

ogród zimowy jako przedłużenie lata

Ogród zimowy, czyli oranżeria, to rozwiązanie pozwalające na „zamknięcie” lata we wnętrzu i cieszenie się pięknem roślin praktycznie przez cały rok. W tej zielonej przestrzeni możemy odpoczywać, uczyć się, a także… urządzić kącik do pracy zdalnej. Żeby konstrukcja dobrze spełniała swoją funkcję, musimy zadbać o jej stabilne osadzenie na fundamentach i skuteczną izolację. Jak to zrobić?

Oranżeria stanowiła dawniej ważny element pałaców i dworów. Dziś jest to rozwiązanie bardziej dostępne dla inwestorów indywidualnych, które może znacząco zwiększyć funkcjonalność korzystania z domu jednorodzinnego. Tego typu konstrukcje cieszą się obecnie dużą popularnością, gdyż umożliwiają kontakt z przyrodą, a jednocześnie wzbogacają wygląd nieruchomości, wpływając również na wzrost jej wartości. Inwestycję warto dokładnie zaplanować, aby była trwała i estetyczna. Najlepiej skorzystać z usług firm, które specjalizują się w realizacji takich budowli. Wcześniej warto jednak wiedzieć, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Odpowiednia lokalizacja i stabilne fundamenty

Ogród zimowy może być wolnostojący lub połączony z domem, ogrzewany (umożliwia uprawę roślin tropikalnych) lub nieogrzewany (zwykle uprawia się w nim rośliny w czasie sezonu wegetacyjnego). Najczęściej spotykana jest właśnie konstrukcja zintegrowana z bryłą budynku. Jeśli chcemy z niej korzystać przez cały rok, to powinna być również ogrzewana. Optymalnym rozwiązaniem jest budowa ogrodu od strony wschodniej lub zachodniej budynku i jego lokalizacja w ten sposób, aby był przedłużeniem jadalni czy też salonu. Od południa pomieszczenie będzie mocno się nagrzewać, zaś od północy ilość naturalnego światła może być niewystarczająca.

W przypadku konstrukcji o powierzchni do 35m2 wystarczy zgłosić chęć ich budowy do starostwa powiatowego lub urzędu gminy, większy metraż wymaga zaś uzyskania pozwolenia na budowę. Często spotykanym rozwiązaniem jest stworzenie ogrodu zimowego na bazie istniejącego już tarasu. To możliwe o ile fundamenty są odpowiednio stabilne (szklana przybudówka może ważyć nawet kilka ton, a obciążenie może być jeszcze większe na skutek zalegania śniegu lub działania wiatru) i zabezpieczone termicznie, a także przed działaniem wilgoci (np. z zastosowaniem specjalnej folii polietylenowej). Ewentualne pęknięcia w podstawie mogą bowiem prowadzić do nieszczelności, a w skrajnych przypadkach, nawet uszkodzenia tafli szkła, a co za tym idzie, konieczności przeprowadzenia poważnego i kosztownego remontu. Jeśli realizujemy natomiast całą budowlę „od zera”, to od razu możemy zadbać o właściwe parametry techniczne fundamentu, który stworzy stabilną bazę dla szklanego ogrodu.

Szczelnie znaczy ciepło

Na odpowiednio przygotowanym fundamencie montowana jest przeszklona konstrukcja ogrodu zimowego. Stosuje się tu kompletne systemy, w których profile są najczęściej wykonane z aluminium lub drewna (spotyka się również systemy mieszane: drewniano-aluminiowe). Drewno cechuje naturalna elegancja, jednak elementy z tego materiału są masywne i kosztowne, wymagają również regularnych zabiegów konserwacyjnych. Aluminium wyróżnia się natomiast wysoką wytrzymałością, a stworzone z niego profile mogą być stosunkowo wąskie.

W przypadku ogrodów całorocznych, dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie niskoemisyjnych szyb zespolonych 2 lub 3-komorowych oraz profili z przekładką termiczną, co ogranicza straty ciepła. Bardzo istotny jest również właściwy montaż, minimalizujący ryzyko powstawania mostków termicznych, zwłaszcza na styku profili ze ścianami budynku. Pozwala na to użycie nowoczesnego systemu montażowego opartego na taśmach, np. Integra System AIB. – System Integra System składa się z szeregu taśm zewnętrznych i wewnętrznych (paroszczelnych i paroprzepuszczalnych), które chronią połączenie stolarka-mur przed niekontrolowanym przepływem powietrza i zawilgoceniem, co korzystnie wpływa na parametry termiczne całej konstrukcji oraz wydłuża jej żywotność – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, polskiego producenta wysokiej jakości rozwiązań izolacyjnych, w tym systemów montażu stolarki okiennej i drzwiowej.

Taśmy stosowane w „ciepłym montażu” warstwowym są łatwe w użyciu i można je bez problemu dopasować do specyfiki danej inwestycji. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań montażowych dobrze wpisuje się w wymagania współczesnego budownictwa i pozwala na oszczędność cennej energii, a więc też ograniczenie kosztów eksploatacji budowli.

Ważnym elementem ogrodu zimowego jest wentylacja umożliwiająca efektywną wymianę powietrza we wnętrzu i kontrolę temperatury, co można osiągnąć dzięki otworom umieszczonym przy podłodze i szczycie dachu lub specjalne szczeliny znajdujące się w profilach, które działają niczym nawiewniki w standardowych oknach. W konstrukcjach całorocznych niezbędne jest zapewnienie ogrzewania – w tej roli dobrze sprawdzają się grzejniki kanałowe w podłodze lub też ogrzewanie podłogowe wodne.

Dobrze zamontowany ogród zimowy stanowić będzie efektowne przedłużenie przydomowego ogrodu i strefę relaksu, w której będziemy mogli poczuć się niczym w zielonej dżungli, nawet jeśli za oknem panuje niesprzyjająca aura.
Melania Wojas