Jakie kostki lodowe warto mieć w zamrażarce?

Jakie kostki do lodu do napojów?

Kiedy letnie temperatury zaczynają wykręcać rekordowe wyniki, a domowe wentylatory nie dają rady, trzeba sięgnąć po „broń ostateczną” – zimne napoje! Przyniosą przyjemne uczucie ochłodzenia, a dodatkowo nawodnią organizm. Niezależnie od tego, czy skusimy się na źródlaną wodę czy owocową lemoniadę, pamiętajmy o sekretnym składniku, który zawsze powinien czekać na nas w zamrażarce – kostkach lodu.

Lód to „cichy bohater” cieplejszych dni. Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz przypominamy sobie o nim, myśląc o zrobieniu zapasów zimnych kostek w zamrażarce. W końcu okazji do ich wykorzystania będzie coraz więcej – sprawdzą się na kinderbalu, podczas sobotniego grilla ze znajomymi, ale także podkręcą smak frappe – jedynej słusznej opcji kawowej latem.

– Zimne kostki lodu i letnie napoje to duet idealny. Przynoszą orzeźwienie, niekiedy podkręcają smak lemoniad, koktajli czy smoothie, a dla niektórych sama ich obecność w szklance sprawia, że napój staje się atrakcyjniejszy. Nic dziwnego – w końcu jemy i pijemy oczami, a lód potęguje efekt smakowitości nie tylko w przypadku drinków z alkoholem. Wystarczy wyobrazić sobie szklankę źródlanej wody z kilkoma kostkami lodu, plasterkiem cytryny i gałązkami mięty – od razu chce się po nią sięgnąć. Dlatego stosowanie lodu to sprytny sposób na przekonanie dzieci do picia wody latem – wystarczy, że w karafce umieścimy wodę, sezonowe owoce, a mrożąc kostki, dodamy do nich odrobinę soku, aby je zabarwiły – taka lemoniada zniknie w mig i to bez proszenia ze strony rodziców – mówi Marta Krokowicz,

Kostka kostce nierówna?

Mrożenie kostek lodu jest łatwe i istnieje kilka sposobów na ich przygotowanie. I choć nie ma jednego słusznego, warto sprawdzić, który będzie bardziej komfortowy w zależności od okoliczności.

– Mając do dyspozycji niewielką zamrażarkę w domu lub na wyjeździe, warto wybrać produkt, który będzie jednocześnie łatwy w obsłudze i nie zajmie dużo miejsca. Między innymi z myślą o takich sytuacjach stworzyliśmy woreczki do lodu Paclan. Łatwo napełnimy je wodą, a dzięki mechanizmowi samozamykającemu płyn nie wypłynie na zewnątrz, chroniąc wnętrze zamrażarki przed zalaniem. Dodatkowo worki są elastyczne i dopasowują do kształtu, dlatego możemy je ułożyć jeden na drugim albo umieścić w nietypowym, ale wolnym miejscu półki lub szuflady w zamrażarce i po kilku godzinach cieszyć się orzeźwieniem – mówi Marta Krokowicz i dodaje:torebki do lodu dają nam także gwarancję sterylności i bezpieczeństwa, co jest szczególnie ważne, jeśli zabieramy je na wyjazd za miasto i nie wiemy, czy zamrażarka w wynajmowanym miejscu będzie odpowiednio czysta. Warto wspomnieć też o tym, że folia zabezpiecza zawartość przed przenikaniem obcych zapachów, więc mamy pewność, że pijąc napój z lodem poczujemy właściwy smak, a nie aromat tego, co jeszcze znajdowało się w zamrażarce.

Orzeźwienie na kilka sposobów

Jak się chłodzić latem przy pomocy napojów? Skutecznie, czyli wybierając te, których smak lubimy i nie musimy się do nich zmuszać. Np. naturalna źródlana woda to dla wielu osób kwestia dyskusyjna – nie lubią jej „nijakiego” smaku i sięgają po nią z przymusu. Dorzucając do szklanki kilka kostek lodu, listków mięty i cytryny, łatwo zmienimy jej smak. Podobnie wygląda kwestia lemoniad i mrożonych herbat – możemy przygotować wersję egzotyczną z kawałkami pomarańczy i limonki oraz kolorowymi baryłkami lodu z odrobiną soku dla najmłodszych. Pokruszone kostki lodu orzeźwią owocowe smoothie lub warzywny koktajl, dostarczając przyjemnej świeżości.

– Ile kostek lodu dodać do napoju, aby był orzeźwiający? To kwestia naszego upodobania. Jednak mając do dyspozycji spore naczynie, np. karafkę lub duży słoik z kranikiem, warto umieścić tam kilka większych kostek, zamiast kilkunastu małych. Dlatego na etapie zakupów zwracajmy uwagę na rozmiar woreczków do lodu. Przykładowo w ofercie marki Paclan woreczki występują w dwóch wariantach – oprócz standardowej opcji, oferujemy także torebki do lodu w rozmiarze XXL. Wówczas jedna kostka jest wielkości plasterka limonki, a to idealne rozwiązanie na większe spotkania rodzinne – mówi Brand Manager marki Paclan.

Niegdyś dzieci śpiewały, że lody (są) dla ochłody i miały rację! Korzystajmy z nich pod różnymi postaciami – śmietankowych kulek, soczystych sorbetów, ale i chłodzących, wodnych kostek, które nawadniają organizm. Pijmy na zdrowie!
Katarzyna Maciejewska