Jak zrobić ogrodową alejkę – pomysły

Mogą być wąskie lub szerokie, proste lub kręte, wykonane z dużych lub małych elementów układanych w jedną płaszczyznę czy też metodą „step by step” – budowa alejek ogrodowych, bo o nich mowa, to czasem nie lada wyzwanie. Pokażemy, w jaki sposób można je zaaranżować.

Ścieżki można łatwo ułożyć z kostek i płyt betonowych, które należą do

najpopularniejszych  rozwiązań na rynku. Cieszą się dużym uznaniem, gdyż są to materiały o dużej wytrzymałości, atrakcyjnym wyglądzie i przystępnej cenie. Dzięki dużej dostępności elementów różniących się między sobą kształtem, wielkością oraz kolorystyką bez problemu dobierzemy rozwiązanie idealnie dopasowane do stylu nawet najbardziej oryginalnie zaprojektowanej posesji. Niektóre z tych elementów są bardzo uniwersalne, zaś inne wyglądają, jakby powstały wręcz z myślą o konkretnym stylu. Przyjrzyjmy się najciekawszym rozwiązaniom.

Uniwersalizm ponad wszystko        

Niektóre betonowe elementy mogą pasować do bardzo wielu kompozycji. Przykładem są kostki Polbruk Trento i Napoli. Te dwie stosunkowo niewielkie kostki betonowe występują w wielu wersjach kolorystycznych, wymiarach oraz fakturach. Dzięki temu wykonane z nich ścieżki znajdziemy w różnych aranżacjach, począwszy od klasycznych, a skończywszy na nowoczesnych. Trento to komplet sześciu kostek, z czego najmniejszy element posiada wielkość 13,9×10,4 cm, natomiast największy – 13,9×20,9 cm. Równie zróżnicowana jest paleta kolorystyczna, która

zaczyna się od jasnych szarości, przechodzi przez odcienie żółtego, a kończy się na ciemnych brązach. Do tego dochodzą jeszcze dwie faktury – płukana i gładka. Podobnie wszechstronna jest kostka Napoli, która nie ustępuje Trento pod względem bogactwa wariantów. Występuje w trzech rozmiarach, trzech grubościach, dwóch fakturach i aż w trzynastu wersjach kolorystycznych. To wszystko sprawia, że z tych dwóch kostek zbudujemy ogrodowe ścieżki dopasowane do prawie każdej kompozycji. Szarości świetnie zaprezentują się w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy japońskim, beże uzupełnią kompozycje klasyczne, zaś żółte oraz brązowe odcienie podkreślą styl śródziemnomorski czy rustykalny. Duża dostępność barw położonych blisko siebie na palecie kolorów zachęca również do eksperymentów i tworzenia ciekawych zestawień czy  wzorów geometrycznych z różnokolorowych kostek. Olbrzymim atutem Napoli i Trento jest również fakt, że z mniejszych elementów, przy ich odpowiednim przesunięciu, można budować kręte alejki. Kostki jednak nie zawsze muszą być niewielkie, aby umożliwiały ułożenie ciekawie prezentującej się ogrodowej alejki.

Nowoczesna ścieżka „krok po kroku”

Duże płyty są również ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli budujemy z nich alejkę metodą „step by step”. Polega ona na układaniu pojedynczych płyt w odległości równej długości jednego kroku. Zwykle jest ona stosowana w projektach nowoczesnych. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać ją również na przykład w aranżacjach w stylu śródziemnomorskim czy rustykalnym. Do wykonania alejki metodą „step by step” zwykle używa się dość dużych płyt, takich jak Polbruk Exa czy Magna. Pierwsza z nich posiada kształt plastra miodu, czyli heksagonu, który jest świetnie znany i bardzo ceniony w sztuce użytkowej. Exa to swego rodzaju reinterpretacja tej figury geometrycznej. Boki płyty nie są równe, ich długości zostały zróżnicowane, co nadało jej dynamiczny i oryginalny wygląd. Gdy połączymy to z kolorem taupe, który jest mieszanką szarości, beży i bieli, to zyskujemy niezwykle interesujące rozwiązanie, które świetnie pasuje do nowoczesnej architektury. Druga z płyt wyróżnia się z kolei dość unikatową wielkością. Magna to wielkoformatowe elementy o wymiarach: 75×100 cm i 50×75 cm.  Doskonale pasuje ona do

nowoczesnych aranżacji, nie tylko ze względu na swoją wielkoformatowość, ale również kolorystykę. Jest dostępna w kolorach nerino (biało-szaro-czarnym) oraz latte. Bez względu na to, na który z nich padnie wybór, warto pamiętać o tym, że płyty układane metodą „step by step” najlepiej prezentują się na tle zielonego trawnika. Dzięki niemu uzyskamy tak pożądany we współczesnej architekturze kontrast nawierzchni z ogrodową zielenią.

Super modne i stonowane

Innym pomysłem na aleję czy chodnik z płyt Exa i Magna jest ułożenie z nich jednolitych nawierzchni. Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach. Płyty o niezwykle awangardowych i modnych kształtach mogą nadać finalny charakter całemu ogrodowi. Ich dynamiczny i nieszablonowy design nadaje nawierzchni ciekawy wygląd, w czym „specjalizuje się” zwłaszcza Exa. Jeśli jednak zależy nam na bardziej stonowanych, ale nadal nowoczesnych ścieżkach ogrodowych, warto zwrócić uwagę na płytę MultiComplex. To dość duże, prostokątne płyty o wymiarach 20×40, 40×40 oraz 60×40 cm o gładkiej fakturze i w aż sześciu wersjach kolorystycznych. Do nowoczesnej architektury najlepiej pasują trzy szarości, czyli nerino, stalowy i bazaltowy, zaś do stylu klasycznego – latte, ivory oraz cortado. Natomiast cortado i masala to dobry pomysł na realizację ścieżki w aranżacjach utrzymanych w klimacie śródziemnomorskim. Skoro już przy nim jesteśmy, to istnieje jedna propozycja, która w tym kontekście zasługuje na szczególne wyróżnienie.

W gorącym klimacie!

To Polbruk Petra inspirowana skalnym miastem w Jordanii, która swoim designem przypomina popękaną od suszy ziemię. Pojedynczy element posiada wymiar 36,4×26,8 cm. Petra występuje w trzech kolorach. Pierwszy z nich to sahara, który jest dedykowany aranżacjom w klimacie śródziemnomorskim. Pozostałe dwa to onyx (beż) i alpen (szary), które też się w nim odnajdą, ale są równie ciekawą propozycją do projektów klasycznych i rustykalnych. Co ciekawe, w niektórych aranżacjach kolory te są ze sobą łączone dla osiągnięcia intrygującego efektu.

Czy ścieżki potrzebują obrzeży?

Ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy budowie ścieżek, są obrzeża. Nie zastosujemy ich przy alejkach układanych metodą „step by step”, ale już przy pełnych nawierzchniach jak najbardziej. Pełnią one nie

tylko funkcję dekoracyjną, lecz także oddzielają przestrzeń komunikacyjną od ogrodowej roślinności, a przede wszystkim stabilizują nawierzchnię, przeciwdziałając jej rozsuwaniu się na boki. Jak je dobrać? Najlepiej w taki sposób, żeby podobnie jak kostki i płyty były spójne z całym projektem aranżacji. Tutaj wybór rozwiązań jest niezwykle szeroki – od obrzeży nowoczesnych, takich jak Flesz, Lingo, czy Treo, aż po klasyczne, takie jak Endo czy Canto. Bordery to prawdziwa galanteria ogrodowa, która dodaje aranżacjom „smaku” i sprawia, że możemy jeszcze bardziej uatrakcyjnić wygląd ścieżek wytyczonych w otoczeniu naszego domu.

Pomysłów na budowę alejek jest naprawdę wiele. Jeśli mają być dedykowane nie tylko dla ruchu pieszego, ale również samochodowego to należy pamiętać, że muszą być zbudowane z elementów o odpowiedniej grubości, która musi być równa lub wyższa niż 6 cm. Przeznaczenie produktów można sprawdzić w Deklaracjach właściwości użytkowych produktów przygotowanych przez każdego producenta.
Aneta Rymarska