Jaka brama garażowa na dwa samochody?

Z jakim systemem antywłamaniowym wybrać bramę garażową?

Z roku na rok po polskich drogach jeździ coraz więcej samochodów. Dwa auta to w wielu rodzinach już praktycznie standard, więc potrzebna jest też przestrzeń do przechowywania „czterech kółek”. Nic więc dziwnego, że dużą popularnością cieszą się garaże dwustanowiskowe. Warto również zadbać o to, żeby były one wyposażone w odpowiednią bramę z napędem, co zapewni nam komfort i bezpieczeństwo obsługi.

Nawet jeśli dysponujemy jednym autem, garaż na dwa stanowiska może być dobrym wyborem. Po pierwsze to opcja „przyszłościowa” – gdy w rodzinie pojawi się kolejny samochód, będziemy mieć już przygotowane dla niego miejsce. Po drugie, wolną przestrzeń wykorzystamy do stworzenia przydomowego warsztatu, przechowywania opon, rowerów czy też narzędzi. Żeby dostęp do pomieszczenia był szybki i wygodny, dopasujmy odpowiednią bramę garażową, najlepiej z automatycznym napędem. Na jakie rozwiązania postawić?

Garaż na dwa samochody – jedna czy dwie bramy?

W przypadku garażu dwustanowiskowego można zdecydować się na jedną podwójną bramę lub też dwie osobne, otwierane niezależnie konstrukcje. Wszystko zależy od naszych preferencji, posiadanego budżetu i specyfiki budynku. Pierwsza opcja z reguły oznacza mniejsze wydatki, gdyż zaoszczędzamy na montażu i takich elementach jak np. prowadnice oraz napęd. Pojedyncza brama to także oszczędność energii cieplnej, dzięki ograniczeniu ryzyka powstawania mostków termicznych (jedna ościeżnica zamiast dwóch).

Nieco inaczej wygląda kwestia użytkowania. Podwójną bramę będziemy musieli otwierać nawet wtedy, gdy potrzebujemy dostać się tylko do jednego z pomieszczeń – będzie więc intensywniej eksploatowana. Z uwagi na jej duże gabaryty i ciężar, niezbędne jest też dobranie wysokie jakości napędu, który zapewni nam niezawodność i bezpieczeństwo pracy.

Brama uchylna, segmentowa czy rolowana?

Do wyboru mamy różne rodzaje bram: uchylne, segmentowe i rolowane. Ten pierwszy model wymaga wolnej przestrzeni na podjeździe, a kiedy wjeżdżamy do garażu i skrzydło bramowe jest w całości podniesione, pomieszczenie szybko się wychładza. Bardziej popularnym wyborem są więc konstrukcje segmentowe, które bardzo dobrze sprawdzają się w garażach ogrzewanych, gdyż skutecznie izolują ciepło. Bramy rolowane działają natomiast podobnie do rolet okiennych – płaszcz rolety nawija się na bęben schowany w skrzynce umiejscowionej pod sufitem lub na ścianie. Są dostępne w wersji ocieplanej lub nieocieplanej.

Jakie wymiary powinien mieć garaż na dwa auta? Zgodnie z przepisami, przestrzeń na pojedyncze stanowisko samochodu powinna mieć co najmniej 2,5 x 5 m. W przypadku pomieszczenia dwustanowiskowego, wartości te ulegają podwojenie, a dodatkowo warto dołożyć jeszcze ok. 1,5 m, żeby swobodnie móc korzystać z garażowego wnętrza.

Jaki napęd do bramy w garażu dwustanowiskowym?

Bez względu na to, jaki rodzaj bramy garażowej wybierzemy, kluczem do jej bezpiecznego i wygodnego użytkowania jest dopasowanie odpowiedniego napędu. Ręczne siłowanie się z dużym, ciężkim skrzydłem to nic przyjemnego, więc zautomatyzowanie obsługi zapewni nam komfort i oszczędność czasu. Dla intensywnie i bardzo intensywnie wykorzystywanych bram segmentowych dobrym rozwiązaniem jest np. siłownik elektromechaniczny Botticelli SMART BT A, renomowanej włoskiej marki BFT. – Napęd Botticelli o atrakcyjnym, smukłym kształcie kryje w sobie bardzo duże możliwości techniczne. Model o największej sile trakcyjnej 120 kg może obsługiwać bramy o powierzchni 16m2 z prędkością otwierania 190 mm/sec. Dzięki szerokiemu wyborowi szyn o różnych długościach, siłownik nadaje się do instalacji do niemal każdej wysokości bramy. Dodatkowo, unikalna funkcja antywłamaniowa zabezpiecza garaż przed nieupoważnionym wejściem – mówi Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny, BFT Polska.W ofercie BFT znajdziemy też napędy przeznaczone do bram uchylnych, więc bez problemu dopasujemy odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

Przemyślany wybór bramy docenimy na co dzień, gdy wraz z innymi domownikami będziemy korzystać z garażu. Tym bardziej, że stawiając na systemy SMART HOME możemy zyskać wygodny dostęp do tego pomieszczenia za pośrednictwem pilota lub smartfona. Jak wiadomo, miejsca w domu i jego najbliższym otoczeniu nigdy za wiele, więc zagospodarujmy podwójną garażową przestrzeń jak najlepiej
Melania Wojas