Jak odnowić drewniane meble ogrodowe?

Czym odnowić meble w ogrodzie/

Dlaczego warto odnowić drewniane meble ogrodowe?

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe po zakończeniu zimy? Wiele osób ma z tym problem, choć zadanie nie wydaje się trudne , Przedstawiamy sposoby na wydobycie naturalnego uroku drewna i jednoczesne efektywne zabezpieczanie go przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz biokorozją.

Kiedy odnowić drewniane meble w ogrodzie?

Nadszedł czas na wiosenne porządki w ogrodzie i sprawdzić stan drewnianych mebli ogrodowych, które po długim okresie wystawienia na trudne warunki pogodowe mogą potrzebować odświeżenia. Warto przywrócić im pierwotny blask i przygotować na nadchodzący sezon grillowy, obfitujący w liczne spotkania towarzyskie. Dzięki renowacji, meble ogrodowe z drewna, takie jak stół, ławki, krzesła czy leżanki, a także elementy małej architektury ogrodowej (np. altany, pergole i rabaty), będą nie tylko estetyczne, ale także posłużą nam przez wiele lat, jeśli odpowiednio o nie zadbamy.

Warto odnowić meble, by wydobyć piękno z naturalnego uroku drewna, Surowiec przy właściwej ochronie i regularnej pielęgnacji może okazać się niezwykle trwały. Jednocześnie, można efektywnie zabezpieczyć drewno przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz biokorozją. Dowiedz się, jak krok po kroku zadbać o drewniane meble, dobierając najlepsze techniki i preparaty do ich konserwacji

Jak przygotować drewno przed renowacją?

Podstawą sukcesu w pielęgnacji drewnianych mebli ogrodowych jest ich dokładne przygotowanie. Rozpocznijmy od szczegółowego sprawdzenia stanu mebli i usunięcia wszelkich zanieczyszczeń, które mogły się zgromadzić w trakcie zimy. Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie miękkiej szczotki lub szmatki oraz ciepłej wody, możliwie z dodatkiem delikatnego detergentu. Po starannym umyciu, drewno powinno być całkowicie suche.

Następnie należy dokładnie ocenić stan materiału, szukając ewentualnych uszkodzeń, pęknięć, a także oznak rozwoju grzybów lub pleśni. Ubytki można wypełnić używając specjalnej szpachli do drewna, a zagrożenia biologiczne zwalczyć za pomocą odpowiednich preparatów grzybobójczych, stosując się do instrukcji producenta.

W zależności od kondycji obecnej powłoki malarskiej, możemy zdecydować się na jej całkowite usunięcie, aby odsłonić surowe drewno, lub po prostu oczyścić i zmatowić powierzchnię. Szlifowanie powinniśmy przeprowadzić za pomocą papieru ściernego o drobnych ziarnach, ręcznie lub przy użyciu szlifierki. W obu przypadkach konieczne będzie dokładne usunięcie pyłu. Takie działania umożliwią wygładzenie powierzchni i odpowiednie przygotowanie drewna do nałożenia nowej warstwy ochronnej.

Zabezpieczenie i dekoracja drewna – wybierz odpowiednie rozwiązanie

Wybór odpowiedniego produktu do konserwacji drewna zależy od wielu czynników, w tym od efektu, który chcemy osiągnąć oraz od specyfiki zabezpieczanego elementu. „Aby podkreślić naturalne usłojenie drewna i zapewnić mu ochronę, możemy zdecydować się na impregnat, olej, lakier lub lakierobejcę. Natomiast, jeśli zależy nam na stworzeniu kryjącej warstwy dekoracyjno-ochronnej w wybranym kolorze, odpowiednie będą emalie,” radzi Bartłomiej Ślązak, Dyrektor Zarządzający Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów. Ważne jest również uwzględnienie rodzaju drewna, obecnego stanu powierzchni oraz oczekiwanego efektu wykończeniowego, takiego jak połysk czy mat.

Oto dostępne opcje:

  • Impregnaty: Działają głównie od wewnątrz, głęboko penetrując strukturę drewna i skutecznie chroniąc ją przed wilgocią, grzybami oraz owadami. Są idealne do zabezpieczania mebli użytkowanych na zewnątrz. Można wybierać między impregnatami bezbarwnymi, które często stosuje się jako podkład pod inne wyroby nawierzchniowe, a impregnatami ochronno-dekoracyjnymi, dostępnymi w różnych odcieniach.
  • Oleje: W przeciwieństwie do lakierów czy impregnatów powłokotwórczych, olej nie tworzy na drewnie twardych, pękających warstw. Zapewnia naturalne wykończenie, eksponując odcień i usłojenie drewna, co jest szczególnie korzystne dla drewna o wyższym stopniu twardości.
  • Lakiery: Tworzą na drewnie twardą powłokę odporną na uszkodzenia, co jest ważne przy meblach intensywnie używanych, jak stoły czy krzesła. Zwykle umożliwiają uzyskanie przezroczystego wykończenia, które uwidacznia naturalne usłojenie drewna.
  • Lakierobejce: Kombinują właściwości lakieru i bejcy, oferując zarówno dekoracyjne wykończenie w ybranym kolorze, jak i ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Lakierobejce nie należy stosować bezpośrednio na surowe drewno – wymagają wcześniejszego zabezpieczenia np. impregnatem.
  • Emalie: Tworzą na drewnie trwałe, elastyczne powłoki, odporne na działanie czynników atmosferycznych i ścieranie. Stosuje się je, gdy chcemy uzyskać całkowicie kryjącą warstwę w wybranym kolorze, przy czym naturalny odcień i usłojenie drewna stają się niewidoczne. Na rynku dostępne są różne typy emalii, w tym akrylowe, ftalowe oraz chlorokauczukowe.

Jak odnowić drewniane meble ogrodowe krok po kroku

Oprócz wyboru odpowiedniego środka ochronnego, kluczowe jest także jego prawidłowe zastosowanie, co gwarantuje trwały i estetyczny wygląd końcowy. Proces aplikacji różni się w zależności od typu produktu oraz zakresu przeprowadzanych prac renowacyjnych. W przypadku pełnego usuwania starej powłoki, niezbędne jest najpierw zastosowanie impregnatu gruntującego, a następnie aplikacja środka nawierzchniowego.

Bez względu na rodzaj przeprowadzanych prac, pierwszym etapem jest dokładne przygotowanie powierzchni: jej oczyszczenie i odpylenie. Następnie należy stosować wybrany produkt zgodnie z instrukcjami producenta, aplikując określoną liczbę warstw (zazwyczaj wymagane są co najmniej dwie warstwy), korzystając z zalecanych narzędzi. Po nałożeniu ostatniej warstwy mebel powinien wyschnąć przez czas określony w instrukcji, co jest istotne dla zapewnienia trwałości wykonanych prac.

Renowacja drewnianych mebli ogrodowych nie tylko poprawia ich wygląd, ale również przedłuża ich żywotność i funkcjonalność. Regularna pielęgnacja zapewni, że nasz ogród będzie wyglądał pięknie przez całe lato, stając się idealnym miejscem na rodzinną rekreację i spotkania z przyjaciółmi. Niech zbliżający się sezon ogrodowy stanie się okazją do cieszenia się nie tylko smacznym jedzeniem, ale także urokliwym widokiem odnowionych mebli.
Melania Wojas