Przyczyny i skutki paradontozy! Jak zapobiegać chorobie?

Coraz więcej osób zmaga się z paradontozą, którą powodują: nieodpowiednia higiena jamy ustnej, wady zgryzu lub  uwarunkowania genetyczne. Lekceważenie zapalenia przyzębia może doprowadzić do wielu powikłań, których efektem jest wypadanie zębów. Choroba dotyka coraz młodszych Polaków. Niestety jej skutki są nieodwracalne dla naszego uzębienia. Jak poradzić sobie z problemem?
Paradontoza jest chorobą zakaźną i powstaje na skutek długotrwałego procesu zapalnego wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze, które w naturalny sposób gromadzą się w miejscu zetknięcia dziąseł z zębami. Powstający na płytce nazębnej osad zawiera florę bakteryjną i resztki pokarmu. Jeśli nie jest regularnie i odpowiednio usuwany zamienia się w kamień nazębny, który z czasem mineralizuje się i zbliża do korzenia, a następnie wchodzi pod tkankę miękką. Efektem jest obkurczanie się tkanki i cofanie się przed kamieniem, a przez to odsłanianie się szyjek zębowych i stan zapalny, co może ostatecznie doprowadzić do zaniku dziąseł, a przez to do wypadania zębów.

Zapobieganie
Regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym pozwolą szybko zauważyć zmiany w dziąsłach, ich krwawienia, osłabienie stabilności zębów czy obniżenie poziomu kości wyrostka zębowego.
Raz na kilka lat zaleca się wykonanie zdjęcia rentgenologicznego jamy ustnej, żeby zdiagnozować przebieg kości, stan przyzębia i ewentualną obecność kamienia poddziąsłowego. Najważniejsza jest jednak profilaktyka, czyli codzienna higiena jamy ustnej, ale również odpowiednie i zdrowe odżywianie pokarmami bogatymi w witaminy i białko, jedzenie pokarmów zmuszających do gryzienia i żucia oraz racjonalny tryb życia i unikanie palenia.

Dodatkowo pomocne w zapobieganiu paradontozie może być wyleczenie wad zgryzu oraz regeneracja recesji dziąsłowych – radzi dr Urszula Jarosz-Kajdrys z kliniki stomatologicznej Varsovia Dental. Minimum dwa razy do roku należy przeprowadzić zabieg profesjonalnego piaskowania zębów. Podczas wizyty higienistka oczyszcza zęby ze stałych osadów i przebarwień oraz z kamienia, którego nie możemy usunąć podczas tradycyjnego mycia zębów w domu. Dodatkowo wykryje stany zapalne i ewentualnie trudno dostępne miejsca, w których zalegają osady.

Pamiętajmy, że należy dobierać odpowiednią szczoteczkę do naszych zębów. Dodatkowo ważne jest używanie po każdym posiłku nici dentystycznych lub nici Super Floss, wykałaczek czy szczoteczek do przestrzeni międzyzębowych, ponieważ zwykłe szczotkowanie nie wydobędzie resztek jedzenia ze wszystkich zakamarków szczęki czy żuchwy – dodaje stomatolog.

Leczenie skutków choroby
Paradontoza dotyka już coraz częściej ludzi młodych. Tak zwane agresywne zapalenie przyzębia postępuje w młodym wieku szybko, a charakteryzuje się niewielką ilości płytki i kamienia nazębnego w jamie ustnej oraz znaczną utratą kości wyrostka zębodołowego, co w efekcie może prowadzić do rozchwiania i wczesnej utraty zębów.
Niestety nie sposób wyleczyć skutków paradontozy, które doprowadziły już do wypadania zębów. Jednak stomatolog jest w stanie zatrzymać chorobę i sprawić, że nie będzie dalej postępować.

Najważniejsze jest jak najszybsze wykrycie infekcji i zareagowanie.
Paradontoza staje się chorobą cywilizacyjną. Profilaktyka paradontozy nie ogranicza się jedynie do stosowania odpowiednich past i płynów do codziennej pielęgnacji. Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia, np. chirurgicznego, farmakologicznego czy laserem.
Magdalena Pytkowska