Biznesowi nomadzi – obalamy mity

Biznes zdalny w podróży-nomadzi

Kim są biznesowi nomadzi? Ich praca różni się od tej, jaką wykonuje większość ludzi. Zwiedzają świat, łącząc pracę z prowadzeniem swojej firmy. Jak wygląda ich styl życia wygląda w rzeczywistości? Oto 5 mitów

Kim są biznesowi nomadzi – czy mają wieczne wakacje?

Kiedy wakacje się kończą, czas wrócić do pracy. Niechętnie to robimy, bo błogi wypoczynek musimy zamienić na obowiązki. Na kolejny letni urlop czekamy cały rok. Są jednak osoby, które łączą życie zawodowe z podróżami, czyli biznesowi nomadzi. Na co dzień korzystają z dobrodziejstw, jakie oferuje im praca zdalna. Jest to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, ceniących sobie wolność. Chcą poznawać świat, a jednocześnie być aktywni zawodowo. Czy faktycznie ich wakacje nigdy się nie kończą? Czy biznesowi nomadzi tracą kontakty z bliskimi? Jakie mity krążą na temat ich stylu życia?

Biznesowi nomadzi nie mają wiecznych wakacji 

Wiele osób myśli, że biznesowi nomadzi przebywają na niekończących się wakacjach. Sądzą, że ich styl życia polega tylko na odpoczywaniu, wylegiwaniu się w słońcu, pod palmą i sączeniu mrożonych napojów oraz napawaniu się pięknem przyrody egzotycznej. Czy faktycznie tak wygląda typowy dzień osoby prowadzącej biznes w podróży?

Są oczywiście takie dni, kiedy korzystam z atrakcji danego miejsca, ale nie znaczy, że całe dnie odpoczywam. Wręcz przeciwnie, zazwyczaj można mnie zobaczyć siedzącym przed laptopem, planując kolejne działania firmowe czy też z telefonem, kiedy prowadzę spotkania z pracownikami oraz z klientami. Różnica tkwi w tym, że pracuję w ciekawych miejscach, z pięknym widokiem, a w czasie przerw i po pracy mogę ponurkować – wyjaśnia mówi Victoria Iwanowska, właścicielka firmy ŚlubZaGranicą i biura podróży Victoria Travel.

Beztroskie życie biznesowych nomadów

Biznesowy nomadyzm jest takim samym zarządzaniem przedsiębiorstwem i reprezentacją jego interesów, jak prowadzenie firmy stacjonarnie. Tyle że odbywa się z dowolnego miejsca. Jak wskazują właściciele przedsiębiorstw, którzy wybrali tę drogę, zakres obowiązków się nie zmienia, ale modyfikacji ulega styl życia. 

Beztroskie życie biznesowych nomadów, jest to zdecydowanie mit, ponieważ wyzwania osobiste i biznesowe, pojawiają się niezależnie od tego, gdzie przebywamy. Dotyczy to również biznesowych nomadów. Także muszą mierzyć się z kryzysami w prowadzonych firmach, zmianą przepisów i wymagającymi klientami. Co więcej, osoby mające własne przedsiębiorstwa za granicą, wielokrotnie napotykają na dodatkowe utrudnienia, jak np. droższe ceny biletów, odwołane loty czy pracę w różnych strefach czasowych.

Biznesowi nomadzi – opcja nie tylko dla bogatych

To także nie jest prawdą, ponieważ koszty życia za granicą są często porównywalne do tych w Polsce, a czasami nawet niższe. To oczywiście zależy od wybranego miejsca i od pory roku. Przedsiębiorca, który w środku sezonu wybierze się na tour po Europie, faktycznie zapłaci więcej. Natomiast w Azji wyda mniej. Osoby, które łączą pracę z podróżowaniem, najpierw muszą sprawdzić, jaka jest specyfika w danym miejscu, ponieważ przykładowo pora deszczowa może mieć duży wpływ na realizację planów.

Osoby, które wizerunek biznesowego nomady stworzyły w swojej wyobraźni na podstawie opowieści czy filmów, myślą, że tylko bogaci mogą tak pracować. Taki styl życia wybierają często milionerzy tacy jak Richard Branson. Kiedy rozpoczynałam swoją przygodę z nomadyzmem, mówiłam „chcę żyć jak Richard Branson”, co wywoływało uśmiech powątpiewania u znajomych. Z czasem jednak udowodniłam, że zarządzanie firmą z dowolnego miejsca na świecie nie zależy od stanu konta. Biznesowy nomadyzm jest stylem życia, który można dopasować do swoich możliwości finansowych –mówi Victoria Iwanowska i dodaje, mój przykład pokazuje, że biznesowym nomadą może zostać właściciel średniej firmy.

Mają kontrolę nad swoimi firmami

Panuje mylne przekonanie, z jakim spotykają się nomadzi, że jeśli pozostawią biznes w Polsce i będą zdalnie pracować w podróży, w odległym kraju, stracą nad nim kontrolę, doprowadzając do jego upadku. Zarządzanie firmą nawet z drugiego końca świata nie musi być takie trudne. Jednak kluczem do sukcesu jest zaufany i zgrany zespół, który nie potrzebuje ciągłej superwizji, ale ma wspólną wizję pracy oraz spełnia się zawodowo.

Victoria Iwanowska podkreśla, że trzeba się dobrze się przygotować do tego rodzaju biznesu, opracowując taką formułę współpracy, która uwzględnia częsty kontakt z pracownikami. Kontrola nad firmą jest koniecznością. Należy opracować plan zarządzania, żeby biznes się rozwijał i generował dochody.

Biznesowi nomadzi nie tracą relacji z bliskimi

Mitem często powtarzanym jest przekonanie, że wybierając styl pracy nomady, zakłócone stają się relacje z rodziną i przyjaciółmi. Kontakty są możliwe, dzięki technologii, która umożliwia spotkania online, także w szerszym gronie. By jednak spotkać się z kimś fizycznie, trzeba przyjechać do Polski. Kluczem jest logistyka. Przyjeżdżam do naszego kraju 2 x w roku i wtedy mogą się zobaczyć ze wszystkimi. Te spotkania to bardzo dobrze spędzony czas, gdyż wiem, że kolejnym razem porozmawiamy na żywo, dopiero za pół roku.

Jak mówi Victoria Iwanowska, po ponad roku życia w innym kraju, zorientowałam się, że widuję się z niektórymi osobami nawet częściej, niż kiedy na stałe mieszkałam w Warszawie. W natłoku codziennych obowiązków nie starcza nam czasu na osobiste spotkania z przyjaciółmi. A co z rodziną? Krewnych można zaprosić na wakacje do kraju w którym się akurat przebywa, np. egzotycznego. Tylko będąc nomadem można zorganizować wspólny wypoczynek w wakacje lub zorganizować wyjazd weekendowy do wybranej stolicy europejskiej.

Opcja biznesowego nomady nie dla każdego

Praca w podróży nie jest dla każdego, ponieważ taki wybór wymaga gotowości na zmiany otoczenia. Nie ma mowy o „zapuszczaniu korzeni” na stałe. Wbrew pozorom, nie są to nieustanne wakacje. Prowadzenie firmy również nie obywa się bez kłopotów czy poważniejszych problemów. Trzeba sobie radzić z wieloma sprawami na odległość. Ten styl życia jest z całą pewnością doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą podróżować i odkrywać nowe możliwości w biznesie. Trzeba podkreślić, że mając dzieci, trudno byłoby zostać biznesowym nomadem.
Karolina Błaszczyk